Aby ses mohl*a lépe orientovat v tom, kdy je pylu ve vzduchu hodně a kdy můžeš v klidu nechat kapesníčky doma, přišel ČHMÚ s pylovým semaforem.
S obdobím kvetení rostlin a letních tropů v Česku se pojí i řada nepříjemností. Mezi nimi je alergie na pyl, která trápí nejednoho člověka. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) proto spolu se Zdravotním ústavem v Ústí nad Labem vytvořil tzv. pylový semafor, který denně informuje o míře ohrožení výskytem pylu v ovzduší.
Stupeň 1 znamená, že ohrožení pylem je nepatrné, a naopak stupeň 5 označuje ohrožení pylem za mimořádné. A právě příští týden v pondělí a v úterý platí v západních a středních částech Česka mimořádná míra ohrožení pylem.
Týká se to zejména Plzeňského, Jihočeského Jihomoravského, Pardubického, Olomouckého nebo Královéhradeckého kraje. Ve zbytku okresů je mimořádná míra pylu buď jen ojedinělá, nebo na úrovni středního nebo mírného ohrožení.
Co můžeš udělat, abys omezil*a otravné alergické projevy? Při vysoké a mimořádné míře ohrožení pylem doporučují experti omezit pobyt venku a fyzickou aktivitu, zejména u dětí. V autě je dobré pravidelně měnit pylové filtry a nejezdit s otevřenými okny. Co dále radí? „Vyplachovat nos fyziologickým roztokem, osoby alergické na pyl trav by neměly kouřit, vyvarovat se sekání a sušení trávy a měly by používat brýle proti slunci,“ přibližuje ČHMÚ na webových stránkách.
Odborníci tvrdí, že množství pylu v ovzduší ovlivňuje především počasí. Jedná se především o teplotu vzduchu, sluneční záření, vítr a atmosférické srážky. Na množství pylu v ovzduší má vliv i změna klimatu.
Kompletní pylovou předpověď na další dny nalezneš zde.