Policie po 40 letech znovu otevřela vyšetřování zmizení školačky. Informuje o tom agentura TASR.
Hlavní vatikánský prokurátor Alessandro Diddi, který vyšetřuje 40 let starý případ pohřešované dcery zaměstnance Vatikánu, poskytl prokuratuře v Římě informace, které považuje za „hodné dalšího vyšetřování“. Diddi o tom informoval ve čtvrtek, v den 40. výročí zmizení pohřešované Emanuely Orlandi. Dodal, že jeho úřad shromáždil všechny dostupné důkazy v případě známém v médiích jako Vatican Girl.
Vatikánská prokuratura obnovila vyšetřování tohoto případu v lednu poté, co dal papež František Diddimu maximální volnost, aby mohl případ vyšetřit.
Emanuela Orlandi je čtvrté z pěti dětí Ercola a Marie Orlandiových. Její otec byl zaměstnancem Vatikánu, kde rodina žila. Emanuela je pohřešována od 22. června 1983, kdy se nevrátila domů po hodině flétny v Římě.
Její zmizení svého času dominovalo titulkům novin a stále je jednou ze záhad Vatikánu. V souvislosti s touto kauzou se objevily různé hypotézy – od spiknutí s cílem zabít mezitím zesnulého papeže Jana Pavla II. přes finanční skandál, do kterého byla zapletena vatikánská banka, až po spekulace, že případ souvisí s podsvětím v Římě.
Netflix o případu natočil seriál
Případ, který byl předmětem průběžného vyšetřování v Itálii i ve Vatikánu, vzbudil opět celosvětovou pozornost poté, co streamovací služba Netflix koncem loňského roku začala vysílat seriál Vatican Girl.
Seriál zkoumal nejen zmíněné scénáře, ale zprostředkoval i nové svědectví Emanueliny přítelkyně. Ta tvrdí, že Emanuela jí týden před zmizením řekla, že jí její vysoce postavený vatikánský duchovní dělal sexuální návrhy.
Diddi ve čtvrtek uvedl, že vyslechl osoby odpovědné za některé úřady v době jejího zmizení. Vatikánský úřad takto získané materiály přezkoumal, přičemž „potvrdil některé vyšetřovací stopy hodné dalšího vyšetřování“.
Příslušná dokumentace byla v červnu zaslána prokuratuře v Římě, aby se s ní seznámila a zvážila další postup, uvedl Diddi s tím, že jeho úřad bude ve vyšetřování pokračovat i v následujících měsících.
Diddi už v dubnu informoval, že jeho vyšetřování se omezuje na hranice Vatikánského městského státu. Objasnil, že ve Vatikánu má širokou autonomii, ale při vyšetřování na italské půdě musí spolupracovat s římskou prokuraturou a s novým prokurátorem Francescem Lo Voim.
Teorie o zmizení a dvě hrobky
Teorie o zmizení Orlandi se různí. V 80. letech italská média spekulovala, že byla obětí únosu, kterým mělo být dosaženo propuštění Turka Mehmeta Aliho Agci, odsouzeného za pokus o atentát na papeže Jana Pavla II.
Další teorie ji spojovaly s hrobem Enrica De Pedise, mafiána pohřbeného v římské bazilice. Jeho hrobku otevřeli v roce 2012 a zkoumání vedlo k přehodnocení podezření o spojitosti mezi zmizením dívky a římským zločineckým klanem.
V roce 2019 dostala rodina Orlandiových anonymní dopis, ve kterém se píše, že Emanuelino tělo by mohlo být mezi těly pohřbenými v hrobě na Teutonském hřbitově u hradeb Vatikánu.
Následně byly otevřeny dvě hrobky, nic se však nenašlo, dokonce ani kosti dvou německých princezen, které tam podle záznamů pohřbili v 19. století. Jejich pozůstatky zřejmě přemístili během prací, které se uskutečnily desetiletí před narozením Emanuely, napsala svého času agentura Reuters.
V roce 2018 vyvolaly zájem médií kosti nalezené během zemních prací na vatikánském velvyslanectví v Římě. Média tehdy naznačovala, že mohla patřit Orlandi nebo Mirelle Gregori, další teenagerce, která zmizela ve stejném roce. Testy DNA však byly negativní.