Před budovou Českého rozhlasu na Vinohradské ulici, kde 21. srpna 1968 tekla krev, položili nejvyšší představitelé a představitelky státu věnce k připomenutí 55. výročí invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa.
U sídla Českého rozhlasu v Praze, jednom z míst největšího odporu při srpnových událostech 1968, položili věnce premiér Petr Fiala (ODS), zástupci parlamentních komor v čele s předsedy Milošem Vystrčilem (ODS) a Markétou Pekarovou Adamovou (TOP 09) nebo pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS). Letos přišel uctít vzpomínku i prezident Petr Pavel.
Prezident předstoupil s projevem, ve kterém mluvil o traumatu, se kterým je třeba se vyrovnat. „Ale ne cestou černobílého vidění, ne cestou sklouzávání do často primitivní nenávisti, ale snahou o objektivní poznání faktů, ale také emocí té doby,“ uvedl. Mluvil i o svém osobním hledisku, kdy se se situací, že naši zemi obsadili Rusové, těžko vyrovnával. „K tomu, co se tehdy stalo a jaké byly souvislosti, jsem dospěl po dlouhé době,“ řekl Pavel. V době invaze bylo Pavlovi necelých sedm let.
Zazněly paralely s válkou na Ukrajině
Podobně jako další politici zmínil i paralely roku 1968 se současnou válkou, kterou Rusko vede proti Ukrajině. „Ukrajina chce jenom to, co jsme tehdy chtěli my. Chtěli si to zařídit po svém a určit si vlastní cestu. Rusko se od té doby nijak nezměnilo,“ zdůraznil prezident. Během jeho řečnění se ozval pískot.
S projevem následně vystoupil předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) a předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09). Promluvili i premiér Petr Fiala a primátor Bohuslav Svoboda.
Výročí 55 let od invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa připomíná i mnoho dalších pietních aktů i jiných shromáždění a akcí v celé republice.