Ačkoli má v současné době takřka polovina Čechů a Češek (46 %) půjčku, v eurounijním srovnání zaujímá Česko mírou své zadluženosti 10. nejnižší pozici.
Nejčastějšími půjčkami jsou hypotéky a spotřebitelské úvěry. Tři čtvrtiny dlužníků (75 procent) uvedly, že jim půjčka pomohla splnit přání či zlepšit kvalitu života. Naopak problém se splácením měla v posledním roce čtyři procenta dlužníků, třetina z nich pak řešila situaci novou půjčkou. Vyplynulo to z průzkumu Indexu prosperity a finančního zdraví Čechů, který společně realizují Česká spořitelna, datový portál Evropa v datech a Sociologický ústav AV ČR.
Na co si Češi a Češky nejčastěji půjčují?
Ve většině případů se jedná o hypotéku, kterou má 40 procent dlužníků, a spotřebitelský úvěr (36 procent dlužníků). Téměř čtvrtina dlužníků pak má tři a více dluhů, přičemž z celkového počtu půjček tvoří 64 procent bankovní a 36 procent nebankovní půjčky.
Ve srovnání s členskými státy Evropské unie (EU) si nicméně Češi a Češky půjčují spíše méně. „Z dat Eurostatu vyplývá, že celkový dluh domácností v roce 2021 představoval 34 procent HDP (hrubého domácího produktu, pozn. red.), přičemž průměr EU dosahoval 58 procent. To nás řadí na 10. nejnižší pozici v eurounijním srovnání. Vyšší zadlužení se pak týká především západní Evropy, zatímco ve střední a východní Evropě se pohybuje na nižších hodnotách,“ uvedl Milan Mařík, analytik Evropy v datech.
„Účel vypůjčení peněz se u Čechů liší podle typu úvěru. Z dat vyplývá, že spotřebitelské úvěry lidé využívají nejčastěji na pořízení auta (31 procent) a pořizování či rekonstrukci bydlení (28 procent). Naopak nebankovní půjčky si Češi berou, aby získali peníze na nečekané výdaje (30 procent), ke stejnému účelu si i půjčují od příbuzných (26 procent),“ doplnila Monika Hrubá, která má na starost strategii finančního zdraví v České spořitelně.
Češi a Češky si nejčastěji půjčují od příbuzných. V případě finanční potřeby by tuto variantu zvažovala celá polovina dotázaných. Hypotéku by pak zvolilo 42 procent respondentů a respondentek. Méně vstřícný postoj mají lidé k nebankovním půjčkám, které vylučuje 89 procent z nich.
S exekucí má zkušenost pětina populace
Problém se splácením dluhů zaznamenala v posledním roce čtyři procenta Čechů a Češek. S exekucemi má ale zkušenost mnohem více lidí, v rámci domácnosti jde o pětinu populace. U lidí, kteří mají půjčky, se jedná dokonce o podíl 26 procent.
Podle odborné veřejnosti za takto vysokým podílem lidí stojí zejména legislativa, která byla v Česku dříve problematická. „Jednalo se především o prakticky nulovou regulaci nebankovních poskytovatelů půjček, existenci rozhodčích doložek, vysoké advokátní odměny u bagatelních dluhů a velmi nepřehledný systém exekučního vymáhání. Toto období vygenerovalo na 900 tisíc lidí a rodin v exekucích,“ sdělil zakladatel Institutu prevence a řešení předlužení Radek Hábl.
Ačkoli se v současné době situace zlepšila i díky změnám regulací půjček a odstranění rozhodčích doložek, počet lidí v exekucích na přepočet celkového počtu obyvatel je ale podle Hábla stále neúnosný. Aktuálně jich je 660 tisíc.