Již od konce října dochází na Islandu každodenně k menším otřesům, které v posledních dnech zesílily. V minulosti takové události vedly k vulkanické erupci.
Island zažívá již druhý týden smršť stovek otřesů denně. Ty mohou být varovným signálem velké vulkanické erupce. Poslední sopečnou činnost zažil Island v červenci letošního roku. Stejně jako v tomto případě výbuchu předcházely časté menší otřesy. Polovina jihozápadního města Grindavík je bez elektřiny. Jeho obyvatelstvo se muselo evakuovat.
Trhlina v délce 15 kilometrů
Ve městě žije zhruba tři a půl tisíce obyvatel. Někteří se po oficiálně povolených cestách mohli tento týden vrátit, pouze však pro cenné a potřebné věci. Podle úřadů i místních obyvatel situaci komplikují silnice poškozené nebo zničené seismickou činností. Do svých domovů se lidé natrvalo zatím nevrací.
„Všichni si umíme představit, že je velkým rozhodnutím nařídit lidem, aby v tak krátké době opustili své domovy. Všichni cítíme, jak těžce na nich leží nejistota. Snažíme se vytvořit prostor pro vyzvednutí nejnutnějších věcí, vždy ale s ohledem na bezpečnost lidí,“ řekla předsedkyně vlády Islandu Katrín Jakobsdóttir během proslovu v islandském parlamentu.
Sociální sítě se plní příspěvky ukazujícími trhliny v zemi, ze kterých stoupá pára, na jiných jsou fotografie prasklin ve zdech. Podle informací agentury TASR se na místě otevřela asi 15 kilometrů dlouhá trhlina a kdekoli na ní může dojít k erupci.
Na Islandu se nachází 33 aktivních sopečných systémů, což je nejvíce v celé Evropě.