Společnost Apple v průběhu příštího roku podpoří náhradu za SMS, stále však bude využívat svou iMessage. Tu se rozhodl začít využívat výrobce telefonů Nothing. Krok mu ale nevyšel.
Rich Communication Services neboli RCS je typ chatu, který zavedla společnost GSM Association. Funguje v rámci výchozí aplikace pro posílání zpráv, ale jen během připojení k internetu. Za odeslané zprávy však neúčtuje žádné poplatky. Založena je tedy na podobném principu jako iMessage, kterou využívá operační systém iOS.
RCS byl donedávna dostupný pouze pro telefony se systémem Android, společnost Apple však nedávno pro magazín Techradar uvedla, že během příštího roku podpoří využití RCS i na svých smartphonech. Ke změně názoru Apple nejspíš postrčila další možná hrozba evropské regulace. EU již firmu donutila přejít ve svých zařízeních na USB-C konektory a mohla by brzy vyžadovat i kompatibilitu napříč platformami v oblasti zpráv, kterou teď Apple zajistí.
iMessage však bude fungovat dále. Apple ji dokonce pořád doporučuje jako bezpečnější. Využívá totiž spolehlivější šifrování back-to-end, o kterém GSMA zatím jen uvažuje.
Naopak společnost Nothing, která vyrábí telefony se systémem Android, se zavedení nového typu posílání SMS moc nevyplatilo. V rámci svých smartphonů chtěla začít využívat právě službu iMessage. Porušila přitom však veškeré zásady bezpečnosti a po pěti dnech musela novou chatovací aplikaci stáhnout, informoval iDnes.
Rozhodla se tedy využít řešení společnosti Sunbird, která nabízí zpřístupnění iMessage na jiných platformách. To ale už při přihlašování nepoužívalo zabezpečené HTTPS spojení, a tak mohl uživatelské jméno a heslo snadno zachytit útočník. Navzdory prohlášení o end-to-end šifrování byly nezašifrované zprávy uživatelů naprosto přístupné na veřejných serverech. Ačkoliv tedy byla chyba na straně společnosti Sunbird, ostudu si odnesl spíše výrobce Nothing.