Vědecký tým z Univerzity Nottingham Trent pracuje na zařízení, které má pomoci s prevencí rakoviny prsu.
Jedním ze zásadních kroků léčby rakoviny je včasná diagnóza. Ta by v budoucnu mohla probíhat nejen u lékaře, ale téměř kdekoliv. Zařízení, které je momentálně ve fázi vývoje, by se totiž mělo vejít do podprsenky. Získaná data by poté mohlo odesílat do chytrého mobilu.
Skenovat by mělo i téměř nepatrné změny v rámci tekutin uvnitř prsu, které jsou za normálních okolností obtížně diagnostikovatelné. Nová metoda by měla být neinvazivní a velmi účinná. Nádorové tkáně jsou totiž hustší než ty zdravé, jelikož obsahují méně vody. Nový přístroj by tak mohl detekovat i pouze dvoumilimetrové změny.
„Otevíráme dveře ke zkoumání alternativní metody detekce rakoviny prsu, která by mohla být prováděna v pohodlí domova pacientky. Tím by se ušetřily nezbytné nemocniční výdaje a zároveň by došlo k poskytnutí efektivního řešení pro odhalení brzkých příznaků rakoviny,“ uvedl doktor Yang Wei, odborník na elektronické textilie a elektronické inženýrství na Univerzitě Nottingham Trent.
Zařízení zatím nebylo testováno na lidech a předtím, než bude aktivně využíváno v lékařském prostředí, jej musí vědci ještě chvíli zkoumat. Pokud by se jim však výzkum podařil, znamenalo by to velký pokrok v rámci léčby rakoviny prsu. Jen v Česku je každoročně diagnostikováno více než 7200 nových případů a přibližně 1600 lidí na toto onemocnění zemře. Úspěšnou léčbu přitom často určuje právě včasná diagnostika.