Stavební úřad Prahy 8 zakázal činnost areálu Kasárna Karlín. Centrum dle něj nezákonně využívalo nezkolaudované vnitřní prostory. Lidé proti uzavření protestují, tisíce z nich podepsaly proti rozhodnutí petici.
Informaci ČTK potvrdil mluvčí Prahy 8 Martin Šalek. V kulturně-společenském areálu probíhalo mnoho akcí, například promítání filmů, koncerty, byl zde bar, kavárna i sauna. Vlastníkem se v lednu namísto státu stalo hlavní město, které si nechalo udělat analýzu budoucího rozvoje památkově chráněných kasáren.
„Vnitřní prostory, kde centrum sídlí, nejsou stavebně uzpůsobeny takovému provozu, nejsou ani zkolaudovány a prostor také není v dobrém stavu a hrozí nebezpečí,“ řekl Šalek.
Zástupci areálu se k celé situaci vyjádřili následovně:
„Dlouhodobě a soustavně pracujeme na tom, aby z naší strany byly splněny všechny formální povinnosti našeho fungování, a rozhodně tuto stránku od samého počátku nepodceňujeme. Veškeré věcné i formální závady, které na místě shledal Stavební úřad P8, jsme již v minulosti odstranili a na příslušný stavební úřad jsme v pondělí 3. 6. podali veškeré nutné podklady pro dodatečné povolení stavby, včetně kladných vyjádření dotčených orgánů. Chybí pouze rozhodnutí o změně územního plánu, které není v naší moci,“ reagoval šéf Kasáren Karlín Matěj Velek.
Doplnil, že o rozhodnutí usilují dlouhodobě, nicméně až současný vlastník (hl. m. Praha) je v této věci součinný. „Momentálně tak vše závisí na změně územního plánu a následném rozhodnutí stavebního úřadu. Rozhodnutí o uzavření má důvod pouze formální, centrum Kasárna Karlín je připraveno bezpečně sloužit veřejnosti okamžitě. Věříme, že rekolaudace se povede co nejdříve a poté bude možné opět v plném rozsahu obnovit provoz kulturního a společenského centra,“ dodal.
Krok úřadu se dotkl nejen návštěvníků, ale i zaměstnanců a dodavatelů. Ozval se například pivovar Kladno, který do Kasáren dodává téměř polovinu své produkce.
„Rozhodnutí komunálních úředníků zavřít ze dne na den v plné sezóně tenhle sympatický podnik, který oživil chátrající vojenský komplex nedaleko Florence, je klasickou ukázkou státní arogance, která bohužel výrazně zasahuje i do podnikání dalších subjektů. Třeba našeho pivovaru, který má čerstvě zvětšený sklep plný piva navařeného pro našeho největšího odběratele,“ stojí na Instagramu pivovaru.
Na uzavření objektu reaguje nespočet lidí i známých osobností na všech sociálních sítích, vznikla dokonce petice Zachraňte Kasárna Karlín, kterou k času vydání článku podepsalo už přes pět tisíc lidí. Podepsat ji můžeš zde.
„Na jednu stranu je situace velmi nepříjemná, ale ta ohromná podpora veřejnosti i jiných kulturních subjektů nás přímo dojímá. Například náš IG post k situaci zasáhl organicky přes 200 tisíc lidí. A je potřeba také zmínit, že i ta petice vznikla od fanouška, sami jsme ji nezakládali. Moc si toho vážíme a těší nás vědomí, že jsme v tom nezůstali sami,“ doplnil za Kasárna Karlín Radek Pavlovič.
Objekt karlínských kasáren pochází z 19. století, kdy se využíval pro vojenské účely. Od roku 1958 je budova památkově chráněná. V minulosti se stát snažil areál opakovaně prodat, do letoška však bez úspěchu.