Satelitní snímky ukazují, že v období od března 2020 do května 2023 bylo v okolí Berlína vykáceno 329 hektarů lesa. Výstavba německé továrny byla velmi kontroverzní a vyvolala značné protesty.
Není divu, že stavba gigafactory pro Teslu vyvolává u německé veřejnosti velký odpor. Během tří let si nárokovala už 329 hektarů lesa, což je rozloha odpovídající zhruba třem a půl pražským parkům Stromovka. Podle přední globální společnosti zaměřující se na analýzu dopadů lidské činnosti na přírodu Kayrros jde o ekvivalent půl milionů stromů.
Oblast navíc často sužuje sucho a úbytek lesa tomu samozřejmě nepomůže.
Od května proto proti plánovanému rozšíření gigatovárny protestují klimatičtí aktivisté, kteří obsadili stromové domky v nedalekém táboře a pokusili se do areálu vtrhnout. Jedna skupina v březnu zapálila sloup elektrického vedení a na několik dní v továrně zastavila výrobu. Situaci můžeš vidět na videu zde.
„V jednom z nejsušších regionů Německa už bylo zničeno příliš mnoho životního prostředí. Je třeba tomu zabránit, a tím ještě většímu ničení lesů a ohrožení chráněné oblasti pitné vody,“ řekla Karolina Drzewo z kampaně Turn Off Tesla’s Tap (Vypněte Tesle kohoutek).
V červenci schválilo braniborské zemské ministerstvo životního prostředí plán na rozšíření továrny Tesla a zdvojnásobení výroby na jeden milion vozů ročně. Gigatovárna se tak v Německu stále rozšiřuje, dováží auta do celé Evropy.