Útoky těmito zbraněmi si v zemi vyžádají ročně přes dvě stovky obětí.
Počty útoků bodnými zbraněmi v Británii rostou. V neděli byli na karnevalu v londýnské čtvrti Notting Hill pobodáni tři lidé. Před několika týdny zemí otřásla tragédie z města Southport, sedmnáctiletý mladík zde nožem napadl skupinku dětí v budově taneční školy. Úmrtí tří dětí bylo následováno velkými nepokoji v několika městech Británie.
Nová legislativa chce vlastnictví, výrobu, přepravu nebo prodej mačet a „zombie“ nožů (ty jsou z jedné strany ostré, jejich druhá hrana je vroubkovaná) postavit mimo zákon. Začne platit 24. září. Do té doby probíhá v celé zemi amnestie, kdy lidé mohou beztrestně tyto zbraně odevzdat policii. V některých případech mohou vyžadovat i odškodnění.
Výjimku ze zákona budou mít lidé, kteří mají pro vlastnění zakázaných předmětů dobrý důvod. Legálně tak mohou speciální mačetu držet například lesníci, povolený bude pro sběratele i starožitný samurajský meč. Lidem, kteří vlastní nože s dlouhou čepelí, ale úřady doporučují, aby si u místní policie ověřili, že se svou zbraní nedostanou do konfliktu se zákonem.
Držení dlouhých čepelných zbraní na veřejnosti je již nyní v zemi zakázané. Mezera v zákonu ovšem povolovala tyto nože držet a prodávat, pokud na jejich rukojetích nebyly zobrazeny obrázky znázorňující násilí. S novým zákonem ani to již nebude možné.