Hladiny řek v Česku dál klesají. Některý z povodňových stupňů platil kolem 10:00 na 100 místech. Řeky už většinou kulminovaly, vzestup se ještě čeká na jihu Čech a Labi. Větší problémy by ale už voda způsobit neměla.
Případná evakuace dnes nehrozí ani ve Veselí nad Lužnicí, kde má řeka kulminovat v noci nebo ve čtvrtek. Ve Frýdlantském výběžku skončil k 12:00 stav nebezpečí. Stále v Česku přetrvávají problémy v dopravě, bez elektřiny zůstává 42 000 domácností.
Třetí povodňový stupeň, tedy ohrožení, byl dopoledne zhruba na 20 místech, hlavně na jihočeských řekách, Dyji, Moravě a dolním Labi. Předpověď počasí je ale příznivá, podle Českého hydrometeorologického ústavu se srážky vyskytnou už pouze ojediněle a neměly by komplikovat situaci.
Přes den by mohla ještě stoupnout hladina Lužnice, protože se zvýší odtok z Rožmberka, kterým Lužnice protéká. Pro Veselí nad Lužnicí je také důležité, kolik vody protéká Nežárkou, která se ve městě do Lužnice vlévá. Případná evakuace by se týkala přibližně 1000 obyvatel z okolí soutoku. Podle starosty Víta Rady (BEZPP, za Jihočechy 2012) k ní ale dnes nedojde. Nastala by ve chvíli, kdy by hrozilo, že se řeka dostane přes zábrany, které mají zabránit padesátileté vodě. Na Nežárce i Lužnici hladina stagnuje, nebo mírně klesá. Ale stav může změnit právě zvýšení odtoku z Rožmberku.
Nejvíce domácností bez proudu - zhruba 37 000 - zůstává v Moravskoslezském kraji. Kvůli zaplaveným prostorám přerušily provoz dialyzační středisko a nefrologická ambulance v areálu Bohumínské městské nemocnice. V Ostravě pokračuje preventivní evakuace Domova Slunovrat v Přívoze. Moravskoslezský hejtman Josef Bělica (ANO) požádal armádu o pomoc s postavením tří mostů v oblasti Města Albrechtic a Holčovic na Bruntálsku poničené povodní a dnes požádá o pomoc při zajištění elektrického vedení mezi Krnovem a Vrbnem pod Pradědem.
#vystraha⚠️ Aktualizace výstrahy ČHMÚ:
— Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) (@CHMUCHMI) September 18, 2024
ℹ️ Tato výstraha aktualizuje hydrologickou situaci a předpověď vývoje na zasažených tocích.
🌊 Nejvíce překročená úroveň pro 3. SPA bude i nadále na Lužnici, která je na svém středním a dolním úseku stále vysoko nad 3. SPA.
🌊 3. SPA bude… pic.twitter.com/dGKnBbJK00
Voda dnes zaplavila silnici na soutoku Bíliny a Labe v Ústí nad Labem. Kvůli uzavírkám se znovu tvoří dlouhé kolony. Labe je na třetím stupni, kulminovat by mělo v kraji dnes. Podle vodohospodářů evakuace nehrozí. Některé další komunikace v Česku se naopak po povodních otevírají. Od rána je pro osobní auta průjezdná silnice I/56 mezi Ostravou-Přívozem a Hlučínem na Opavsku. Otevřen je i dopravně důležitý most přes řeku Odru, který je klíčovou spojnicí mezi Ostravou a obcemi na Opavsku. Provoz byl obousměrně obnoven i v ostravské frekventované Mariánskohorské ulici.
Podnik Povodí Odry začne v pátek upouštět vodu z přehrad Slezská Harta a Kružberk na Bruntálsku. Vše bude bezpečné a pod kontrolou, hladiny se mohou mírně zvednout, ale zůstanou v korytech. S výjimkou uvedených přehrad se v Moravskoslezském kraji manipulace na žádném jiném vodním díle neplánuje.
Žádný stupeň povodňové aktivity už není v Libereckém kraji. Hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj) také proto odvolal stav nebezpečí ve Frýdlantském výběžku, kde žije v 18 městech a obcích 24.000 obyvatel. Vyhlásil ho na žádost starostů v neděli v 17:00, aby usnadnil evakuaci lidí z oblastí nejohroženějších velkou vodou.
Povodeň si v Česku vyžádala zatím tři lidské životy. Několik dalších lidí je pohřešováno. Hasiči a policisté od noci na dnešek pátrají také po člověku, kterého policejní hlídka spatřila v Labi u Mariánského mostu v Ústí nad Labem. Využívají čluny, dron i vrtulník.
Škody po povodních se předpokládají v desítkách miliard korun. Voda zničila desítky domů, evakuováno bylo několik desítek tisíc lidí. Podle ministra životního prostředí Petra Hladíka (KDU-ČSL) bude škody možné shrnout během několika dnů, už nyní je ale jasné, že nejpostiženějšími regiony budou Moravskoslezský a Olomoucký kraj. Enormní škody jsou například v Hanušovicích na Šumpersku, město vyhlásilo na pomoc místní obyvatelům veřejnou sbírku. Cheb nabídl Moravskoslezskému kraji tři miliony korun na pomoc v zaplavených oblastech.
Po poklesu hladin mají správci zajistit sanaci toků pro případ, že by přišla další velká voda. Česká inspekce životního prostředí zkontroluje ukládání odpadů, které bude třeba svážet v postižených oblastech na speciální místa. Zaměří se i na podniky, kterými záplavy prošly. V zasažených oblastech mají opět začít fungovat čistírny odpadních vod. Krajské veterinární správy dostaly za úkol sběr uhynulých zvířat, která zlikvidují kafilerie na území Olomouckého kraje.
Se záplavami se potýkají i další evropské země. V Sasku pomalu stoupá hladina Labe, na ostatních tocích v regionu se ale situace uklidnila. Na povodňovou vlnu se nyní připravují především v Braniborsku, kam Odra přinese vodu z Česka a z Polska. Povodňová vlna na řece Odře dorazila také do polského města Olawa v Dolnoslezském vojvodství, připravuje se na ni Vratislav i další města. V Rakousku hladiny většinou klesají. Na Slovensku jsou na třetím povodňovém stupni Dunaj a Morava. Při povodních na jihu Itálie v Apulii zemřel hasič, který pomáhal desítkám řidičů, jež prudký déšť a bahno uvěznily na silnici.