Pošťák z Olomouce se po osmi letech soudních sporů dočká odškodnění. Obvodní soud pro Prahu 1 mu v pondělí přiřkl 101 tisíc korun. Bývalý doručovatel České pošty se dožadoval stejného finančního ohodnocení, jaké má jeho kolega v Praze.
Petru Hradilovi vadilo, že na stejné pracovní pozici pobíral asi o 3500 korun měsíčně méně než jeho pražský kolega. V žalobě se vymezil proti nerovnému odměňování. Zákoník práce totiž stanovuje, že za stejnou práci náleží zaměstnanci stejná odměna. Informovaly o tom Seznam Zprávy.
Obvodní soud pro Prahu 1 nepravomocně rozhodl o jeho odškodnění ve výši 101 tisíc korun plus osmiprocentní úrok z prodlení jako dorovnání mzdy za období mezi lety 2014 a 2016.
„Z pohledu ekonoma jde o omyl. Jádro pudla je zakopané v definici ‚stejnosti‘. (…) ta má být definována vlastnostmi trhu s danou službou. Olomoučtí a pražští pošťáci působí na různých trzích práce. Soud může stejnost služby posoudit dle svých principů spravedlnosti. Odchýlí-li se však od ekonomické definice stejnosti na základě hranic relevantních trhů, způsobí ekonomickou nerovnováhu. Za stejnou mzdu bude buďto pošťáků málo v Praze nebo moc v Olomouci,“ okomentoval situaci na platformě X ekonom Jakub Steiner.
V současné době řeší obvodní soud pro Prahu 1 více než 200 žalob proti České poště. Její současní i bývalí zaměstnanci se na základě Hradilova sporu soudí o zpětné dorovnání mzdy.
„Teprve poté, co se seznámíme s odůvodněním rozsudku, budeme moci učinit kvalifikované rozhodnutí,“ uvedl pro Seznam Zprávy mluvčí České pošty Matyáš Vitík. Společnost se brání tvrzením, že zaměstnanci v Praze oproti kolegům na menších pobočkách mohou mít náročnější práci.
„Jakákoliv argumentace České pošty ohledně náročnosti práce v Praze a jejího zohlednění při stanovení výše mzdy by měla být soudy alespoň v otázce řidičů ignorována, protože vyšlo jasně najevo, že Česká pošta vůbec výkonnost zaměstnanců při stanovení výše tarifní mzdy nezohledňuje,“ reagoval advokát Sebastian Mach z kanceláře Fairsquare.