Lifestylový obsah, který inspiruje, vzdělává i baví, najdeš na webu Refresher.
Články o módě, hudbě, sportu či jiných zajímavostech najdeš na webu Refresher. Čti rozhovory se zajímavými osobnostmi, otestuj se v kvízech, načerpej inspiraci, co sledovat, poslouchat nebo jaké trendy právě letí. Sleduj lifestylový obsah na webu Refresher.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na www.refresher.cz
Vyzkoušej klub REFRESHER+ už od 25 Kč během prvních tří měsíců 😱
Magdalena Trajerová
dnes 21. listopadu 2024 v 13:36
Čas čtení 1:12

Konec pětek v žákovské. České školy budou hodnotit slovně v prvních i druhých třídách

Kategorie:
Česko
Uložit Uložené
Konec pětek v žákovské. České školy budou hodnotit slovně v prvních i druhých třídách
Zdroj: Pexels/RODNAE/volně k užití

Od září 2027 začne na základních školách povinné slovní hodnocení pro žáky prvních a druhých ročníků.

Novinku schválili poslanci všech sněmovních stran. Zákonodárci původně plánovali změnu pouze pro prvňáky, nakonec ji ale rozšířili i pro druhé ročníky. Tento odklon od známkování je podle nich celosvětový trend. Informují o tom Novinky.

20. listopadu 2024 v 13:00 Čas čtení 2:00 „Zvítězila lež a nenávist!“ Studentstvo 17. listopadu protestovalo proti oligarchům. Zablokovali prázdný palác na nábřeží „Zvítězila lež a nenávist!“ Studentstvo 17. listopadu protestovalo proti oligarchům. Zablokovali prázdný palác na nábřeží
20. listopadu 2024 v 11:04 Čas čtení 1:11 V Česku se rozeznělo více než 150 tisíc bubnů. Kampaň upozorňuje na násilí páchané na dětech V Česku se rozeznělo více než 150 tisíc bubnů. Kampaň upozorňuje na násilí páchané na dětech
20. listopadu 2024 v 12:45 Čas čtení 0:47 Mawar bude ve vězení 17 měsíců. Soud kontroverznímu bojovníkovi prodloužil pobyt za mřížemi Mawar bude ve vězení 17 měsíců. Soud kontroverznímu bojovníkovi prodloužil pobyt za mřížemi

V některých zemích, jako je Francie, Švédsko a Rakousko, je již slovní hodnocení povinnou součástí vysvědčení. Výhodou tohoto systému je, že učitelé mohou podrobněji popsat silné a slabé stránky žáka, což mu může pomoci lépe pochopit, na čem musí pracovat. Slovní hodnocení také podporuje motivaci dětí a zlepšuje jejich výsledky. Pro učitele to ale znamená více práce, musí totiž žáky bedlivěji sledovat a příprava vysvědčení je časově náročnější. Zřejmě z toho důvodu není v Česku zatím příliš běžné.

Kritici slovního hodnocení, mezi které patří někteří konzervativní učitelé a rodiče, poukazují na to, že známky jsou pro ně přehlednější a snadněji pochopitelné. Ačkoliv mnoho studií ukazuje, že známky neodrážejí skutečné dovednosti žáků a že kritéria pro jejich udělování se mohou v různých školách výrazně lišit, někteří stále preferují tradiční způsob hodnocení.

Ozývají se ale i hlasy, které zavedení slovního hodnocení vítají. Patří mezi ně například Blanka Zelenková z Asociace předškolní výchovy. „Ve školách by měly být slovní hodnocení a motivace jiné než jen známkami. Napomůže to i volnějšímu přechodu z mateřské do základní školy, aby dítě nebylo vystaveno takovým stresům a vysokým nárokům,“ uvedla pro Novinky. Ředitelka ZŠ Bystřice Jana Servusová z Učitelské platformy zároveň poukazuje na to, že se jedná o dobrý způsob, jak odstranit ve školách nálepky „dvojkařů“ nebo „trojkařů“, aniž by se devalvovaly jedničky.

Slovní hodnocení je součástí širšího opatření, jehož cílem je omezit vysoký počet odkladů školní docházky. Poslanci se také zaměřují na to, aby ve větších školách byl v každé první třídě k dispozici asistent. Kromě toho se chystají změny v posudcích školní zralosti, které by měly lépe zohlednit individuální potřeby žáků.

Domů
Sdílet
Diskuse