Rýsuje se potenciální dohoda mezi palestinským militantním hnutím Hamás a Izraelem, zprostředkovaná Katarem a Egyptem.
Potenciální dohoda mezi palestinským militantním hnutím Hamás a Izraelem, kterou zprostředkovaly Katar a Egypt, zahrnuje mimo jiné propuštění 50 rukojmích zajatých militanty po útoku na Izrael a dočasné příměří v Pásmu Gazy. Tiskové agentuře DPA to ve čtvrtek potvrdil zdroj obeznámený s jednáním.
Přerušení bojů nebo větší humanitární pomoc
Podle citovaného zdroje by dohoda vedla ke tří- až pětidenní přestávce v bojích v palestinské enklávě, kde Izrael provádí intenzivní letecké a pozemní útoky s cílem zlikvidovat Hamás. Izrael by výměnou za 50 rukojmích propustil 75 palestinských žen a dětí držených v izraelských věznicích, potvrdily egyptské bezpečnostní zdroje.
Dohoda rovněž předpokládá zvýšení humanitární pomoci Palestincům. Podle tohoto zdroje by přes přechod Rafáh do Pásma Gazy denně proudilo až 200 kamionů s pomocí a také cisterny s palivem, kvůli jehož nedostatku přestala fungovat zdravotnická zařízení a telekomunikační služby.
Podle tohoto zdroje Hamás s těmito body dohody v zásadě souhlasil. Jednání o možné dohodě probíhají již několik týdnů. Účastní se jich i největší spojenec Izraele, Spojené státy.
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu ještě v neděli naznačil, že „by mohlo dojít“ k dohodě s Hamásem o propuštění rukojmích. Řekl však, že dohoda by byla výsledkem pouze vojenského tlaku. Netanjahu tehdy také uvedl, že Izrael nemá žádné informace o tom, kde se unesení rukojmí nacházejí.
Výzvy k příměří v Pásmu Gazy se však ukázaly jako velmi kontroverzní. Výzvy evropských představitelů byly Izraelem opakovaně odmítnuty s odůvodněním, že delší pauzy by daly Hamásu příležitost k přeskupení sil a přípravě dalších útoků.
Armáda ve čtvrtek oznámila, že převzala kontrolu nad provozem přístavu v Gaze v severní části pobřežní enklávy. Během pozemní operace rovněž zabila deset bojovníků Hamásu a zničila deset tunelových šachet a další infrastrukturu. Útoky zdůvodnila tím, že Hamás využívá tuto oblast k výcviku a teroristickým útokům proti Izraeli.
Podle OSN byl ve městě Dayr Balah zničen také poslední zbývající mlýn na mouku v Pásmu Gazy. „Jeho zničení znamená, že v dohledné době nebude v Gaze k dispozici mouka vyráběná na místě,“ uvedl Úřad OSN pro pomoc palestinským uprchlíkům.
Podle izraelských úřadů zabili bojovníci Hamásu 7. října při útoku na Izrael 1 200 lidí, převážně civilistů. Kromě toho Hamás zajal přibližně 240 osob. Izraelská armáda na masakr Hamásu reagovala bombardováním Pásma Gazy a zahájením pozemní operace s cílem zničit militantní hnutí. Palestinské úřady kontrolované Hamásem oznámily, že při odvetných izraelských úderech bylo dosud zabito více než 11 500 lidí, většinou civilistů.