Lifestylový obsah, který inspiruje, vzdělává i baví, najdeš na webu Refresher.
Články o módě, hudbě, sportu či jiných zajímavostech najdeš na webu Refresher. Čti rozhovory se zajímavými osobnostmi, otestuj se v kvízech, načerpej inspiraci, co sledovat, poslouchat nebo jaké trendy právě letí. Sleduj lifestylový obsah na webu Refresher.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na www.refresher.cz
🎫 Vyhraj lístky na festivaly: Grape, Sziget, Pohoda, Lovestream a další letní festivaly
ČTK
9. prosince 2023 18:13
Čas čtení 0:38

Zemřel herec a dabér Ladislav Županič, bylo mu 80 let

Kategorie:
Česko
Uložit Uložené

Zemřel divadelní a filmový herec a dabér Ladislav Županič, bylo mu 80 let.

O úmrtí Županiče dnes informovala Herecká asociace. Županič byl držitelem Ceny Thálie 2015 za celoživotní herecko-pěvecké mistrovství. Je spjat především s pražským Hudebním divadlem Karlín, kde vytvořil desítky úspěšných rolí, které také vedl. Hrál ve filmu, televizi a rozhlasu a daboval –⁠ jeho hlasem v Česku mluví například americký herec Clint Eastwood.

ladislav županič
Zdroj: ČTK / Doležal Michal

„Podle informací rodiny dnes náhle zemřel kolega, skvělý herec, dabér, před časem i ředitel Hudebního divadla Karlín, nositel Ceny Thálie, pan Ladislav Županič. České herectví tak opustila velká osobnost,“ sdělila Herecká asociace na facebooku.

Rodák z Prostějova studoval na Janáčkově akademii múzických umění v Brně, s divadlem začínal v Praze v někdejším divadle Paravan. Třicet let pak působil v karlínském souboru, deset let byl jeho ředitelem. Thálii získal za výkon v roli Albína v muzikálu Klec bláznů a také za celoživotní mistrovství. Zahrál si i v Divadle Na Fidlovačce.

Ve filmu ztvárnil například Pražáka Rumlena v Menzelově filmu Vesničko má středisková nebo sluhu v Troškově pohádkách Princezna ze mlejna 1 a 2.

Domů
Sdílet
Diskuse