Lifestylový obsah, který inspiruje, vzdělává i baví, najdeš na webu Refresher.
Články o módě, hudbě, sportu či jiných zajímavostech najdeš na webu Refresher. Čti rozhovory se zajímavými osobnostmi, otestuj se v kvízech, načerpej inspiraci, co sledovat, poslouchat nebo jaké trendy právě letí. Sleduj lifestylový obsah na webu Refresher.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na www.refresher.cz
ČTK
10. února 2024 10:30
Čas čtení 2:08

Do vězení za HHC? Protidrogový koordinátor navrhuje zajištění abolice

Kategorie:
Česko
Uložit Uložené

Národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil (ODS) chce vládě předložit návrh s možností zajištění abolice pro lidi, kteří by byli po ohlášeném zákazu kanabinolu HHC stíháni za držení produktů s touto látkou.

Vobořil chce navrhovanou abolicí zabránit případným trestům vězení. Řekl to ČTK. HHC patří mezi látky, které experti na drogovou problematiku hodnotí jako méně rizikové. Poté, co v poslední době skončily po předávkování v nemocnici děti, se vláda ve středu shodla na zařazení této substance na seznam zakázaných látek. Nařízení by mohla schvalovat příští týden. Po zákazu bude držení produktů s látkou trestné.

„Zvolila se kriminalizační cesta. Chápu, že ministr zdravotnictví je pod velkým tlakem, ale s kriminalizací nemohu souznít. Budeme teď vymýšlet model řešení,“ řekl Vobořil. Uvedl, že chce příští středu svůj návrh představit vládě. Věří, že by se mohla s prezidentem dohodnout na případném udělení abolice lidem, kteří by byli stíháni. Trestní stíhání by se tak zastavilo a stíhaní by pak nekončili ve vězení, podotkl Vobořil.

Zmínil, že držení malého množství látek je přestupek. Není ale jasné, kolik HHC by to vlastně mělo být. Dávku by mohla podle Vobořila určit judikatura, tedy až soudy při projednávání případů. Dodal, že ukončení dočasného zákazu by už udělené tresty nezrušilo, odsouzení by tak dál zůstali ve vězení.

hhc
Zdroj: Unsplash/Elsa Olofsson/volně k užití

Ministři zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) a zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) ve středu po jednání kabinetu uvedli, že zákaz by měl platit do přijetí projednávané novely o návykových látkách s regulací takzvaných psychomodulačních látek. Mezi ně by se pak mělo HHC zařadit. Prodej produktů by podle novely byl možný jen s obsluhou ve speciálních obchodech, ne v automatech. Děti a mladí do 18 let by je nemohli koupit. Zakázaná by byla reklama. Výrobky by musely splňovat stanovené požadavky. Stát by získal peníze z daní.

3. května 2024 16:55 Čas čtení 1:36 Česká Wikipedie slaví narozeniny, je 28. nejobsáhlejší na světě. Co dalšího o ní (ne)víš? Česká Wikipedie slaví narozeniny, je 28. nejobsáhlejší na světě. Co dalšího o ní (ne)víš?

Po nastavení regulí volají i prodejci. Zástupci pěti firem vyzvali ministry financí Zbyňka Stanjuru (ODS) a průmyslu Jozefa Síkelu (STAN) k jednání ještě před středečním rozhodováním vlády o zákazu. Navrhují místo něj ke každé látce a produktu bezpečnostní list, registrace produktů, informace o složení i varování na obalech, vyřazení jedlých výrobků z prodeje či spotřební daň u zboží pro vapování jako u tabáku. Uvádějí, že při zákazu by stát přišel o nemalé částky z DPH i případné spotřební daně. ČTK o tom dnes odpoledne za prodejce informoval šéf společnosti Maxi trading Tomáš Sauer. Na dotaz ČTK sdělil, že podle jeho informací je na trhu zhruba 300 prodejců a tržby se pohybují v řádu stovek milionů korun.

Výborný ve středu řekl, že zákaz HHC i dalších látek by mohl začít platit do měsíce. Média pak informovala o nárůstu prodejů. Hospodářské noviny na svém webu napsaly, že prodej stoupl o stovky procent a lidé si dělají zásoby. Potvrdil to i Vobořil. Po zákazu budou muset prodejci zbylé zboží zlikvidovat.

Před zákazem před pár dny varovala i Asociace poskytovatelů adiktologické péče (APAS), která pracuje se závislými. V tiskové zprávě uvedla, že prohibice přináší další problémy. Zakázané látky totiž rychle nahrazují nebezpečnější substance. Podobně se vyjádřil opakovaně i Vobořil. Obává se rozšíření černého trhu a nebezpečnějších látek. Poukazuje na zkušenosti z Francie, kde na tamním trhu zakázané látky nahradily jiné deriváty se silnějším účinkem.

Hexahydrokanabinol HHC pochází z konopí, vyrábí se synteticky. Má povzbuzující účinky. Ve větší dávce může vyvolat úzkosti, závratě a další potíže. Prodej je zatím legální. K dostání jsou náplně do elektronických cigaret, želé, vonné předměty, roztoky, květy i jiné zboží. Produkty s HHC nejsou vedeny jako potraviny.

Domů
Sdílet
Diskuse