Poslední únorový den si připomínáme Světový den vzácných onemocnění. Lidem, kteří jednu z takových chorob mají, mohou pomoct léky z krevní plazmy od zdravých dárců.
Momentálně je známo okolo osmi tisíc druhů vzácných onemocnění, v Evropské unii jimi trpí mezi šesti až osmi procenty lidí, týkají se tedy 27 až 36 milionů osob. V Česku něco takového postihuje půl milionu lidí.
Vzácné nemoci jsou podle Národního zdravotnického informačního portálu život ohrožující nebo závažná chronická onemocnění, která se vyskytují u méně než pěti osob z deseti tisíc a která zároveň značně snižují kvalitu života postižených. Tři čtvrtiny takových nemocí jsou genetického původu. Sedmdesát procent z nich propuká už v dětství.
V léčbě vzácných onemocnění může pacientům pomoct darovaná krevní plazma. Ta je z 92 procent tvořena vodou, zbytek se skládá z minerálních solí, cukrů, tuků, hormonů, vitamínů a bílkovin. Nelze ji uměle vyrobit, a tak je třeba zdravých dárců. Pro poskytnutí léčby je však zapotřebí velké množství odběrů.
„V momentě, kdy osoba daruje krevní plazmu, to znamená, že daruje svoje bílkoviny, které jsou v plazmě obsaženy. Z plazmy se dají následně odebrat potřebné složky a cíleně je podat pacientovi, jemuž chybí,“ řekla pro CNN Prima News Marta Sobotková, lékařka z Ústavu imunologie 2. LF UK a FN Motol.