Klesá počet domácností, kterým po zaplacení všech měsíčních výdajů zbyde nula nebo méně korun. Oproti minulému roku si Česko polepšilo, situace ale ani tak stále není dobrá. Vychází to z dat výzkumu PAQ Research pro Český rozhlas.
V roce 2023 se na nule nebo pod ní ocitlo 35 procent domácností, letos je to 31. Nejméně zůstává lidem s nižším vzděláním. Obyvatelům bez maturity zbyde zhruba 1650 korun. Těm s maturitou sedm tisíc a nejvíce peněz po zaplacení všech výdajů zůstává lidem s vysokoškolským vzděláním, jedná se o 12 800 korun.
Nejhůř na tom jsou rodiny s dětmi
Situace je složitá hlavně pro rodiny s dětmi. Po zaplacení všech výdajů končí až 44 procent z nich na nule nebo pod ní. Roku 2021 šlo jen o čtvrtinu takových domácností. „Stát v programech podpory chudých domácností často zavádí přísná sankční opatření, která nepřináší kýžený efekt nebo jsou obtížně vymahatelná,“ řekl sociolog Michael Škvrňák.
„Místo toho by měl s rodinami pracovat a pozitivně je motivovat. Obědy zdarma pro děti z domácností, které čerpají sociální dávky, mohou přispět k vyšší docházce, lepším výsledkům ve vzdělávání a celkově ulehčit situaci dětem v domácnostech, které jinak strádají,“ pokračoval.
Chudší domácnosti navíc musí kvůli inflaci šetřit na vzdělávání nebo volnočasových aktivitách, situace se ale lepší. Loni na nich šetřilo 12 procent, letos o šest méně.
I přesto rostou měsíční úspory. Průměrná domácnost si odloží okolo 6200 korun, jedná se o 600 korun více než loni. Pořád to však není tolik jako roku 2021, kdy si lidé ukládali přes osm tisíc korun.