Hladina mořského ledu klesla na historické minimum.
Hladina ledových oceánů, které ochlazují naši planetu, má nejméně ledu v historii, jak ukázala data ze satelitů. Píše o tom BBC. Během posledních dnů pak byla ztráta ledu tak extrémní, že jeho hodnota byla o zhruba 1 700 000 kilometrů čtverečních nižší, než je průměrná hodnota z let 1981 až 2010. Novinky.cz připodobňují takové množství k více než dvaceti Českým republikám.
„Arktida se otepluje čtyřikrát rychleji než zbytek planety. Při globálním oteplování o 2,7 stupňů Celsia budeme v této oblasti svědky mnohem extrémnějších dopadů než jinde, včetně letních období bez mořského ledu, zrychleného tání grónského ledovce, rozsáhlého úbytku permafrostu a extrémnějších teplot vzduchu. Tyto změny negativně ovlivní infrastrukturu, komunity, ekosystémy a divokou přírodu,“ uvedla členka výzkumného centra NSIDC Julienne Stroeveová.
„Každý rok nám každý údaj, který získáme, naznačuje, že nejde o dočasný posun, ale o něco trvalejšího,“ řekl BBC News Walter Meier, vedoucí vědecký pracovník NSIDC. Podle expertů už by na konci 21. století nemusela Arktida jako kontinent vůbec existovat.
„Naše studie ukazuje, že lidstvo je schopno již dnes vymazat z povrchu naší planety celou krajinu,“ vysvětlil profesor polárního výzkumu na univerzitě v Hamburku Dirk Notz. „Bylo by dobré, kdybychom si tuto sílu a s ní spojenou odpovědnost začali více uvědomovat, protože budoucnost Arktidy je skutečně v našich rukou,“ dodal.