Kilogram másla během měsíce zlevnil ze 211,17 Kč na nynějších 203,05 Kč. K podobnému trendu směřují i jiné potraviny.
Inflace neboli tempo růstu cen a služeb zmírnila potřetí za sebou. Ještě v únoru činila 16,7 procenta, následně v březnu zvolnila na 15 procent. Nyní meziroční růst spotřebitelských cen v Česku zpomalil na 12,7 procenta z březnových 15 procent. Vyplývá to z čerstvých údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ).
Podle úřadu je inflace nejnižší od loňského března, kdy rovněž činila 12,7 procenta. „Dubnový vývoj spotřebitelských cen byl výrazně ovlivněn cenami potravin. Ty v meziročním porovnání zmírnily růst zhruba na 17 procent, a oproti březnu dokonce klesly. Byl to jejich první meziměsíční pokles od října 2021,“ uvádí vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen ČSÚ Pavla Šedivá.
Zlevňuje hlavně máslo, u zbytku potravin se zmírňuje růst cen
Dubnová inflace na 12,7 procenta z březnových 15 procent však ze statistického pohledu neznamená, že ceny nyní klesají. Ve skutečnosti pouze dochází ke zpomalení jejich růstu. V praxi to znamená, že výrobky a služby jsou dražší, ale přírůstky nejsou tak výrazné.
Co se týče samotného zmírnění meziročního růstu, v potravinách jde podle statistiků o většinu položek spotřebního koše. Například ceny mouky byly v dubnu meziročně vyšší o 6,3 procenta, v březnu to bylo o 32,6 procenta. Dále zpomalil růst například ceny masa na 12,7 procenta z březnových 22,7 procenta, polotučného trvanlivého mléka na 19,2 procenta ze 45,2 procenta nebo vajec na 41,2 procenta ze 75,5 procenta.
Jak se za poslední rok měnily ceny základních potravin, zjistíš v následující infografice. Klikni na roletku a dozvíš se víc.
Ve srovnání s březnem ale některé ceny potravin skutečně klesly. Během měsíce zlevnilo například máslo. Zatímco v březnu stál kilogram másla 211,17 Kč, nyní v dubnu se stejné množství másla prodává přibližně za 203,05 Kč. Postupně zlevňují také potraviny jako vejce, pečivo nebo sýr, zatím ale pouze v řádech halířů.
Kdo je viníkem drahoty?
Tlak na řetězce ke zlevňování potravin v posledních měsících narůstá ze strany ministra zemědělství Zdeňka Nekuly (KDU-ČSL). Dlouhodobě totiž kritizuje řetězce za to, že prodávají předražené zboží. Sám v minulosti podal stížnost k antimonopolnímu úřadu kvůli cenám cukru a poukázal zejména na vysoké marže na straně obchodníků.
Na prodejnách také letos spustil kontroly České obchodní inspekce a Státní zemědělské a potravinářské inspekce. Ty již podle ministra odhalily porušování zákona včetně slevových akcí. Obchodníci se však nařčením bránili a naopak prostřednictvím Svazu obchodu a cestovního ruchu označili jako hlavního viníka drahoty zemědělce.
Kauza o propagaci mouky v akci
V úterý ale Nekula otočil a na svém twitterovém účtu lákal na slevovou akci řetězce Lidl na mouku za 12,90 koruny. „Se zástupci řetězců jednám pravidelně. Díky řediteli Lidlu Adamu Miszczyszynovi za pěkný dárek k dnešnímu jednání v podobě slevy pro spotřebitele,“napsal Nekula na sociální síti Twitter. „Když se chce, tak to jde. Děkuju Lidlu, že pochopil, o co mi celou dobu jde,“ dodal ministr.
Za propagaci mouky v akci ale Nekula hned sklidil kritiku. „Jsem hrdý člen vlády. Ministr zemědělství! Pracuji pro Vás, pro občany. A protože se ani na chvilku nezastavím, vyjednal jsem pro Vás, milí občané, na zítra slevu na mouku v Lidlu,“reagoval na příspěvek ministra zemědělství s nadsázkou například bývalý ministr financí Miroslav Kalousek. „Pane ministře, proč nás takhle urážíte a sebe znemožňujete. Znemožňujete celou vládu,“ dodal.
Data analytiky překvapila, inflace nejspíš bude nadále klesat
Dubnová inflace podle analytiků poklesla nad očekávání. „Inflace konečně překvapila opačným směrem, v dubnu meziměsíčně poklesla o 0,2 % (trh čekal růst o 0,4 %). Meziroční růst cen pak zpomalil z 15 na 12,7 % (vs. očekávání 13,2 %),“komentoval na Twitteru hlavní ekonom České bankovní asociace Jakub Seidler.
Jen samotné potraviny tak „ukously“ z meziroční inflace oproti dubnu jeden procentní bod. „Ceny potravin meziměsíčně poklesly o 1,6 % (první pokles od října roku 2021), což vzhledem k vysoké váze této položky ve spotřebním koši znamenalo pokles meziměsíční inflace o 0,25 procentního bodu. Přitom tradiční sezónní pokles potravin v dubnu bývá podstatně mírnější, kolem –0,4 %,“ dodal analytik.
S tím souhlasí také Helena Horská, hlavní ekonomka Raiffeisenbank. „Konečně dobré zprávy?! Trh s poklesem pod 13 ani nedoufal,“ napsala Horská na Twitteru. Dodala, že o pokles inflace se sice postaraly potraviny, služby ale ještě zdražují. „V červnu se konečně dočkáme jednociferné inflace, i když stále nadprůměrné,“ popsala ekonomka prognózu do budoucna.
Zpomalení cen potravin dotahuje zdražování bydlení
Růst cen zpomalují nejen již zmíněné potraviny, ale i pohonné hmoty, které meziročně klesly o 16,7 procenta. Často je ale nahrazuje růst jiných cenových okruhů. Na meziroční růst cenové hladiny měly v dubnu podle statistik největší vliv ceny v oddíle bydlení. Kromě nákladů vlastnického bydlení vzrostlo nájemné bytu o 6,9 procenta a výrobků a služeb pro běžnou údržbu bytu o 14,2 procenta. Ceníky narostly také u vodného o 16,3 procenta, stočného o 30,3 procenta a tuhých paliv o 47,6 procenta.
Během roku zdražovaly také služby, úhrnem v dubnu vzrostly o 10,1 procenta. Ceny stravovacích služeb stouply oproti loňskému dubnu o 17,6 procenta a ceny ubytovacích služeb o 17,4 procenta.