Známe letošní vítěze anket Absurdita roku a Zlatý paragraf. Hlasuj v naší anketě, co ty považuješ za největší byrokratický nesmysl.
Anketa Absurdita roku je součástí podnikatelských soutěží Firma roku a Živnostník roku, odborným garantem je Hospodářská komora ČR. Jak pořadatelé informovali na svém webu, nevynechali ji ani letos. Cílem této anticeny je upozornit na nejnesmyslnější byrokratické povinnosti, se kterými se čeští podnikatelé a podnikatelky potýkají. To může vést i k edukaci a především ke zlepšení tuzemského podnikatelského prostředí.
V Refresheru jsme tě dříve upozornili na to, že za dobu existence přispěla anketa k odstranění řady zbytečných zákonů a vyhlášek. Mezi nimi byla i povinnost vést evidenci o kontrolách na zdravotní nezávadnost, i když tuto evidenci mají povinnost vést kontrolní úřady. Dalšími příklady jsou vládní nařízení určující firmám, kdy mají vymalovat, či vyhláška ukládající fyzioterapeutům mít ve své ordinaci velké zrcadlo.
Svůj tip mohou každoročně zaslat samy OSVČ, odborné svazy a instituce, ale i ostatní, co se zajímají o změny ve veřejné správě. O celkovém vítězi hlasuje veřejnost. A jak to letos dopadlo? V následujícím přehledu nalezneš nejen vítěze, ale i další opatření, která byla do letošní Absurdity roku nominována. Nezapomeň i ty vyjádřit svůj názor v naší anketě, kterou nalezneš níže v tomto článku.
Vítěz: DPH při darech na charitu a dobročinné účely
„Už to zažila nejedna firma. Obnovujete techniku nebo nábytek v kanceláři, tak staré počítače nebo stoly darujete humanitární organizaci, která je využije v České republice. Vcelku logické – jenže daruj, ale zaplať DPH!“ přibližuje organizátorský tým problematiku odvádění DPH z darů, která ovládla letošní Absurditu roku.
Podle zákona o DPH totiž podnik musí v rámci daru zaplatit DPH z ceny zboží. Ale pokud se stejnou věc rozhodne zničit, paradoxně DPH neodvádí a může si ji odečíst z pořízení věcí na vstupu. „Existuje sice osvobození od DPH s nárokem na odpočet v případě dodání daru prostřednictvím humanitárních organizací do třetích zemí, ale tento pardon neexistuje u dodání v rámci ČR,“ připomíná.
Nominace: Zrušení EET bez možnosti dobrovolně elektronicky evidovat tržby
Elektronická evidence tržeb (EET) je v Česku trnem oku již několik let a v anketě má pravidelně své místo. Minulá vláda slibovala, že elektronická evidence tržeb bude úspěšným nástrojem pro dohled nad dodržováním daňových povinností, a připravovala OSVČ na její zavedení. Podle současné jde ale o zbytečnou administrativní zátěž bez nějakého významnějšího efektu a nyní volá po jejím zrušení. Přitom předvídatelnost veřejné správy je podle ankety něco, po čem podnikatelé a podnikatelky nejvíce dychtí.
Aktuálně stát odpírá pokračovat v EET i těm podnikatelům a podnikatelkám, kteří by tak chtěli činit i nadále z různých důvodů. Může se jednat třeba o interní firemní účetní systémy nebo třeba i „jen“ kvůli neznehodnocení vložených nákladů.
Nominace: Přihlašování zaměstnavatele na ČSSZ
Evidence o tom, jestli má firma zaměstnance či zaměstnankyně, je jasné. Pořadatelé a pořadatelky Absurdity roku však upozorňují na to, že by měly existovat výjimky. Jak má například postupovat někdo, kdo je má s ohledem na povahu svého podnikání jen na sezónní práce?
To podle nich není zrovna přívětivý postup. „S prvním zaměstnancem se totiž musí firma přihlásit jako zaměstnavatel do databáze České správy sociálního zabezpečení, pokud zaměstnance nemá, musí se ihned odhlásit. Pokud se například podnik specializuje na sezónní práce a nabírá zaměstnance pouze na ohraničené časové období, musí se opakovaně přihlašovat a odhlašovat z evidence,“ vysvětluje organizační tým. Řešením by mohlo být například umožnit roční setrvání v databázi i firmě bez lidí.
Nominace: Vykazování množství spotřebované elektřiny u elektromobilů
Malé firmy a OSVČ musí dle zákona momentálně evidovat i neveřejné dobíjecí stanice. Údaje o množství spotřebované elektřiny se navíc hlásí za každou dobíjecí stanici zvlášť. Tato povinnost se týká například i autosalonů, které mají dobíječky jen pro demonstraci zákazníkům.
Nominace: Malé a střední firmy si v energetické krizi musely poradit samy
Vláda v reakci na prudký růst nákladů na energie stanovila podporu, která ale byla určena jen velkým firmám. Menší podniky a OSVČ, často velmi zranitelné, zpravidla bez dostatečných finančních rezerv, si musely počkat až na cenové stropy pro letošní rok.
„Stropy mohou ovšem využívat opět i velké firmy. Navíc ceny energií aktuálně dodávaných mnoha podnikatelům jsou pod úrovní stropů, takže letos tuto formu pomoci často nevyužijí ani velcí, ani malí,“ uvádí anketa.
Zlatý paragraf: Milostivé léto pro OSVČ na odvody za sociální a zdravotní
Zlatý paragraf je anketa, která je nově součástí vyhlašování Absurdity roku. Na rozdíl od Absurdity oceňuje pozitivní aktivitu veřejné správy. Může se jednat o nově přijatý zákon, nařízení, vyhlášku, ale i návrh, snahu nebo vizi, jak živnostníkům zjednodušit život.
Za příkladnou aktivitu považuje anketa tzv. milostivé léto. Spočívá v tom, že OSVČ, drobní zaměstnavatelé i společnosti, které mají dluhy na sociálních odvodech, mohou dostat šanci na jejich snadnější srovnání. Při splacení dlužného pojistného jim sociální správa odpustí penále a exekuční náklady. Úhrada je možná i ve splátkách.
„Nový zákon o mimořádném odpuštění penále z dlužného pojistného na sociální zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti a exekučních nákladů s úpravou dalšího kola milostivého léta schválila na svém zasedání v lednu 2023 vláda a v květnu poslanecká sněmovna,“ přibližuje anketa.
Do nominace Zlatého paragrafu se mimo jiné dostalo například zvýšení limitu pro odvod DPH, milejší kontrolní hlášení, zrušení silniční daně nebo odstranění překážek při poskytování pomoci Ukrajině.