Nákaza krvácivou horečkou marburg je životu nebezpečná. Momentálně se dva lidé v Hamburku podrobují vyšetření.
Důvodem možné nákazy je, že jedna z vyšetřovaných osob nedávno pracovala v nemocnici ve Rwandě, kde se léčili lidé nakažení právě virem marburg. Dvojice podnikla cestu vlakem z Frankfurtu nad Mohanem směrem do Hamburku, během níž začala pociťovat příznaky této nemoci. U muže se projevily příznaky podobné chřipce. Informuje o tom Česká televize.
Z toho důvodu se ve středu na nějakou dobu uzavřelo jedno z nástupišť hamburského hlavního nádraží, kam dva zmínění dorazili, zdravotníci ve speciálních oblecích zasahovali přímo ve vlaku. Nakonec byla dvojice převezena do nemocnice, kde právě podstupuje vyšetření.
Jedná se o velmi závažnou nemoc. Úmrtnost u viru marburg se pohybuje mezi 24 a 88 procenty a šíří se přímým kontaktem s tělesnými tekutinami nakažených. Nákaza se projevuje bolestí hlavy a svalů, krvácením z různých tělesných otvorů a zvracením krve.
Poprvé byl zmíněný virus identifikován v roce 1967 během epidemií v Německu a Srbsku v souvislosti s laboratorní prací s opicemi dovezenými z Ugandy. Největší epidemie propukla v Angole v roce 2005, kde se nakazilo 374 lidí, z nichž 329 zemřelo (88% úmrtnost).
Proti viru neexistuje schválená léčba ani vakcína. Vědci vyvíjejí experimentální vakcíny, jako je Ad3-Marburg, která vyvolává imunitní reakci a mohla by být zásadní pro potlačení epidemií v Africe, kde je virus nejrozšířenější.