Lifestylový obsah, který inspiruje, vzdělává i baví, najdeš na webu Refresher.
Články o módě, hudbě, sportu či jiných zajímavostech najdeš na webu Refresher. Čti rozhovory se zajímavými osobnostmi, otestuj se v kvízech, načerpej inspiraci, co sledovat, poslouchat nebo jaké trendy právě letí. Sleduj lifestylový obsah na webu Refresher.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na www.refresher.cz
Vojtěch Vanda ČTK
2. července 2023 v 16:32
Čas čtení 1:59

V Pardubicích protestují stovky Romů kvůli sobotnímu konfliktu s Ukrajinci

Kategorie:
Česko
Uložit Uložené
V Pardubicích protestují stovky Romů kvůli sobotnímu konfliktu s Ukrajinci
Zdroj: ČTK/Taneček David

Romové, kteří dnes v Pardubicích protestovali kvůli sobotnímu konfliktu mezi Romy a zřejmě třemi Ukrajinci, se odpoledne vydali od hlavního nádraží na pochod městem. Podle policie se protest dosud obešel bez incidentů.

Průvodu centrem města se zúčastnilo 200 až 300 lidí, řekla ČTK policejní mluvčí Markéta Janovská. Protestující doprovázela policie.

Dnešní shromáždění je reakcí na dosud neobjasněný sobotní konflikt v Anenské ulici v Pardubicích. Mladý Rom byl při potyčce zraněn, řekli ČTK organizátoři protestu. O konfliktu jsme tě informovali zde. Podle organizátorů jsou protestující z celé České republiky.

Policie odmítla sobotní konflikt blíže komentovat, neuvedla národnost jeho účastníků. Policejní mluvčí dnes ČTK řekla, že v sobotu večer při potyčce asi 20 lidí jeden člověk utrpěl zranění a tři byli zadrženi. Policisté zadrželi tři lidi, věc vyšetřují. Policie vyzvala opakovaně ke klidu.

2. července 2023 v 13:09 Čas čtení 1:36 VIDEO: V Pardubicích se popralo 18 lidí. Jeden člověk měl utrpět zranění nožem v obličeji VIDEO: V Pardubicích se popralo 18 lidí. Jeden člověk měl utrpět zranění nožem v obličeji

Na protestu vystoupila i policie

Na shromáždění před nádražím vystoupila také mluvčí pardubické krajské policie Markéta Janovská. Podle ní policie dosud nikoho neobvinila, případem se zabývá pro podezření ze spáchání výtržnictví. „Probíhají výslechy a další úkony, je možné, že dojde k rozšíření trestního stíhání na jiné trestné činy. V této souvislosti vás chci požádat, aby nedocházelo k eskalaci násilí nebo nějakému jinému protiprávnímu jednání,“ řekla přítomným.

Podle zraněného Roma bitku vyprovokovali Ukrajinci, kteří Romům údajně vyhrožovali již předchozí den. Bránili jsme se, jeden z Ukrajinců vytáhl nůž a bodl mě,“ řekl ČTK Petr S. Zraněného Roma po incidentu lékaři ošetřili, se dvěma stehy ve tváři je již od sobotního večera doma.

„Chceme upozornit vládu na to, že i my jsme občané Česka a nechodíme ozbrojeni po městě a neútočíme. Chceme žít poklidně. Jsme tu proto, že situace mezi Romy je napjatá. Tento případ ze soboty není ojedinělý, je teprve druhý medializovaný. Přibývá konfliktů mezi Ukrajinci a Romy, myslím, že je to zbytečné,“ řekl ČTK jeden z účastníků protestu Ferdinand Baník.

Má obavu z toho, že pokud násilí proti Romům bode pokračovat, mohli by se Romové radikalizovat. „Nebereme všechny Ukrajince, že jsou stejní, my víme, co je rasismus, nejsme rasisti. Chceme jen to, aby nechodili ozbrojení a nenapadali nás. V takovém přílivu lidí (z Ukrajiny) mohou být mezi nimi i problémoví lidé,“ řekl Baník.

Připustil i možnost, že může jít o provokatéry, kteří chtějí vyvolat konflikt s Romy. „Nechceme konflikt, chceme jen bezpečnost. Chceme, aby se mezi námi Romy situace uklidnila. Víme, že se situace může obrátit proti nám,“ řekl Baník.

Zástupce pardubických Romů a svolavatel dnešního protestu Roman Polák řekl, že Romové žádají pouze o ochranu a vyšší bezpečnost.

Snaha o radikalizaci byla

Dle serveru Romea.cz zde ale byla snaha vyvolat mezi Romy radikalizaci. David Mezei, jenž vystupoval i na protiukrajinské demonstraci v Brně, mluvil směrem k Ukrajincům xenofobně a vyhrožoval neziskovým organizacím. Následně měl vyhrožovat i zmocněnkyni vlády pro záležitosti Romů Lucii Fukové a další Romům, kteří se snaží situaci uklidňovat.

13. července 2024 v 9:00 Čas čtení 2:31 Do tohoto lesa desítky let nikdo nemohl. Vyraz na čundr, na kterém nepotkáš ani nohu Do tohoto lesa desítky let nikdo nemohl. Vyraz na čundr, na kterém nepotkáš ani nohu

Na shromáždění taktéž zareagoval ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS), podle něhož byl svolaný protest nelegální. „Shromáždění v Pardubicích je svoláno a koná se v rozporu se shromažďovacím zákonem. Účast a výzvy k účasti na něm jsou nelegální,“napsal na Twitter a varoval před možnou eskalací podobné té nynější ve Francii.

„Chtějí-li, jak tvrdí organizátoři, upozornit na něco vládu, měli by tak činit v souladu se zákonem,“ dodal.

Domů
Sdílet
Diskuse