Dva američtí astronauti odstartovali na zkušební misi s novým typem lodi Boeing Starliner 5. června. Původně ve vesmíru měli zůstat osm dní, stále se ale nedostali zpět na zem a může to ještě chvíli trvat.
Posádka, která se skládá z jedenašedesátiletého Barryho „Butche“ Wilmora a osmapadesátileté Sunity Williams, uvízla ve vesmíru na dobu neurčitou. Jejich cesta byla prvním letem svého druhu s lidmi na palubě. Jednalo se o test, který měl ověřit, jak bude fungovat nová kosmická loď, než bude moct být užívána pravidelně. Informuje o tom BBC.
Při cestě se však vyskytly problémy. Loď začala projevovat technické obtíže, pohonný systém lodi netěsnil a bylo vypnuto několik trysek. Dvojice se bezpečně dostala na Mezinárodní vesmírnou stanici, ale loď už nejspíš nemůže využít pro cestu domů. Bude tak potřebovat alternativní způsob dopravy.
NASA na středečním brífinku uvedla, že zatím nepřijala žádné rozhodnutí o návratu astronautů. Hlavní možností stále zůstává navrácení lodí Starliner ve chvíli, kdy to bude bezpečné. „Provedli jsme však potřebné plánování, abychom se ujistili, že máme otevřené i další možnosti,“ uvedl Steve Stich, manažer programu komerčních posádek společnosti NASA.
Zpátky možná až v únoru
Jednou z možných variant návratu astronautů domů je připojit je k misi, která má odstartovat v září. Zpátky na Zem by se tak dostali v únoru 2025. Tento let na vesmírnou stanici uskuteční loď Crew Dragon společnosti SpaceX. Původní plán počítal se čtyřmi členy posádky na palubě, ale v případě potřeby by dvě místa mohla zůstat prázdná. To by znamenalo, že dvojice ve vesmíru zůstane místo osmi dní osm měsíců.
Ani jeden z astronautů není ve vesmíru poprvé. Williams je vysloužilou pilotkou námořních vrtulníků a jedná se o její třetí pobyt na Mezinárodní vesmírné stanici. Wilmore je bývalý pilot stíhačky, který byl ve vesmíru už dvakrát. Pobyt ve vesmíru si oba dle svých slov zatím užívají. „Nestěžuji si, že jsme tu o pár týdnů navíc,“ řekla minulý měsíc Williams.