Lifestylový obsah, který inspiruje, vzdělává i baví, najdeš na webu Refresher.
Články o módě, hudbě, sportu či jiných zajímavostech najdeš na webu Refresher. Čti rozhovory se zajímavými osobnostmi, otestuj se v kvízech, načerpej inspiraci, co sledovat, poslouchat nebo jaké trendy právě letí. Sleduj lifestylový obsah na webu Refresher.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na www.refresher.cz
Kateřina Viková
22. července 2023 v 16:56
Čas čtení 1:28

Ryby necítí bolest, tvrdí ministerstvo zemědělství. Napichování živých rybek na háček je barbarské, oponují biologové

Kategorie:
Česko
Uložit Uložené
Ryby necítí bolest, tvrdí ministerstvo zemědělství. Napichování živých rybek na háček je barbarské, oponují biologové
Zdroj: Unsplash/Federico Giampieri/volně k užití

Přední čeští biologové zaslali otevřený dopis ministrovi zemědělství Marku Výbornému (KDU-ČSL). Požadují v něm, aby podpořil zákaz rybolovu na živou nástražní rybu, který ministerstvo shodilo ze stolu. Podle odborníků jde o barbarskou taktiku.

Podle odborníků jsou argumenty ministerstva, že ryby necítí bolest, vědecky nepřesné a zastaralé a napichování rybek na háčky považují za barbarskou praktiku, která nemá své opodstatnění. Dopis je zveřejněn na webu organizace OBRAZ – Obránci zvířat.

Ministr zemědělství Marek Výborný bude v blízké době rozhodovat o nové podobě vyhlášky o rybářství. Ta bude řešit i to, jestli bude stále povolen rybolov na živou nástražní rybu, či nikoliv. Návrh na zákaz podalo v rámci připomínek k vyhlášce ministerstvo pro místní rozvoj, nicméně ministerstvo zemědělství tento návrh odmítlo.

22. července 2023 v 13:00 Čas čtení 1:36 Žraloci u pobřeží Floridy zřejmě požírají kokain, který pašeráci hází do moře Žraloci u pobřeží Floridy zřejmě požírají kokain, který pašeráci hází do moře

Ministerstvo zemědělství používá argumenty z 19. století, tvrdí vědci

Podle vědců ale ve svém stanovisku používá vědecky nesprávné argumenty. „Považuji za nešťastné, když se taková záležitost musí ještě vůbec ve 21. století řešit. A když už k tomu musí dojít, tak je skutečně tragické, že ministerstvo zemědělství používá argumenty, které věda řešila a vyřešila v 19. století. Současné vědecké poznání jasně říká, že obratlovci nejen cítí, ale i do různé míry myslí,“ komentuje argumentaci ministerstva zemědělství evoluční biolog Karel Janko z Ústavu živočišné fyziologie a genetiky Akademie věd České republiky.

Ministerstvo zemědělství totiž ve svém odmítavém postoji argumentuje tím, že ryby nemají dostatečně vyvinutý mozek, aby si byly schopny uvědomovat bolest, a nedisponují ani žádným jiným typem vědomí. S tím nesouhlasí vědci podepsaní pod dopisem adresovaným ministrovi ani zástupci organizace OBRAZ.

K živé nástraze existují věrné alternativy

„Zacházet se zvířaty, která cítí bolest, takovým způsobem, že jsou napichována na háčky, je ve 21. století barbarské. Zvlášť když to vůbec není nezbytné. Lov na živou nástražní rybu se totiž používá zejména při sportovním rybolovu, tedy rybolovu sloužícímu k zábavě, a dnes už existují vhodné alternativy, které je možné použít místo živé nástrahy,“ říká tiskový mluvčí Obránců zvířat Pavel Buršík.

10. července 2024 v 11:00 Čas čtení 0:17 KVÍZ: Poznáš plemeno psa podle štěněte? Otestuj se KVÍZ: Poznáš plemeno psa podle štěněte? Otestuj se

Otevřený dopis upozorňuje také na to, že v jiných zemích EU už je napichování živých nástražních ryb na háčky zákonem zakázáno. Jde například o Německo, Rakousko, Švýcarsko, Skotsko a Irsko. „Jsme přesvědčeni, že napichování živých nástražních ryb na háčky je v zásadním rozporu se současnými poznatky o jejich schopnosti cítění a vnímání. Vzhledem k tomu, že lovit ryby na živou návnadu není nutné ani z pohledu lidské obživy, ani z pohledu dostupných alternativ, považujeme za vhodné tuto zastaralou a krutou praktiku zrušit,“ uzavírají vědci v dopisu.

Domů
Sdílet
Diskuse