Lifestylový obsah, který inspiruje, vzdělává i baví, najdeš na webu Refresher.
Články o módě, hudbě, sportu či jiných zajímavostech najdeš na webu Refresher. Čti rozhovory se zajímavými osobnostmi, otestuj se v kvízech, načerpej inspiraci, co sledovat, poslouchat nebo jaké trendy právě letí. Sleduj lifestylový obsah na webu Refresher.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na www.refresher.cz
23. března 2024 v 14:10
Čas čtení 1:18

Demonstrace v Praze: Lidé požadují konec vlády Petra Fialy

Kategorie:
Uložit Uložené
Demonstrace v Praze: Lidé požadují konec vlády Petra Fialy
Zdroj: ČTK/Vondrouš Roman

Na protivládní demonstraci na pražském Václavském náměstí se dnes po poledni začali scházet odpůrci vlády, zhruba hodinu před zahájením akce jich podle odhadu zpravodaje ČTK byly stovky.

Protest, který pořádá neparlamentní strana PRO (Právo Respekt Odbornost) se spřízněným spolkem Česko proti bídě, začal ve 14:00. V horní části náměstí jsou také odpůrci shromáždění s českými a ukrajinskými vlajkami a s vlajkami NATO.

Cílem demonstrace je podle předsedy strany PRO Jindřicha Rajchla vystavit koaličnímu kabinetu Petra Fialy (ODS) „stopku“. Není podle Rajchla způsobilý k vedení Česka, ztratil mandát vládnout a nemá důvěru obyvatel.

Organizátoři postavili pod sochou svatého Václava pódium. U stánků už lidé mohou podepisovat různé petice. V místech, kde se většinou účastníci shromažďují, jsou však tentokrát i stánky velikonočních trhů.

23. března 2024 v 13:36 Čas čtení 0:59 Pozor! Statisíce Čechů a Češek mohou mít v datové schránce zprávu od exekutora a ani o tom nevědí Pozor! Statisíce Čechů a Češek mohou mít v datové schránce zprávu od exekutora a ani o tom nevědí

Z pódia mají k účastníkům demonstrace promluvit – podle dřívějších Rajchlových informací – vedle představitelů strany PRO také třeba senátorka Jana Zwyrtek Hamplová (za Nezávislé), poslanci SPD Jaroslav Foldyna a Jiří Kobza, někdejší hokejista a hokejový trenér Vladimír Růžička a tanečník a bývalý umělecký šéf Baletu Národního divadla Petr Zuska.

Rajchl v jenom z videí umístěných na sociálních sítích tento týden řekl, že pokud odpůrci vlády dokážou zaplnit Václavské náměstí, příště se sejdou na větší Letenské pláni. V opačném případě ale bude podle něj jasné, že lidé nemají dostatek chuti se situací České republiky něco dělat a Fiala bude vládnout do konce volebního období.

Dnešní protest, který má být podle Rajchla i proti údajnému zatahování Česka do války na Ukrajině, navazuje na tři loňské demonstrace stejných pořadatelů. Tisíce lidí v Praze proti vládě protestovaly naposledy loni v září. Tehdy se po dvouhodinové akci na Václavském náměstí vydaly na pochod na Letnou, nyní se neplánuje. Předtím se tisíce lidí sešly v dubnu a v březnu. Po březnové demonstraci se část účastníků pokusila sejmout z Národního muzea ukrajinskou vlajku.

Rajchl tento týden ve videu na Facebooku nabádal účastníky k tomu, aby na ukrajinské vlajky neútočili. Sliboval, že až bude strana PRO u vlády, nechá je ze státních budov sundat v jeden den. Rajchl ale zároveň odmítá případné označování demonstrace jako proruské. Tvrdí, že Česko nepatří ani na Západ, ani na Východ a mělo by jít „vlastní středoevropskou cestou“.

Domů
Sdílet
Diskuse