Lifestylový obsah, který inspiruje, vzdělává i baví, najdeš na webu Refresher.
Články o módě, hudbě, sportu či jiných zajímavostech najdeš na webu Refresher. Čti rozhovory se zajímavými osobnostmi, otestuj se v kvízech, načerpej inspiraci, co sledovat, poslouchat nebo jaké trendy právě letí. Sleduj lifestylový obsah na webu Refresher.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na www.refresher.cz
ČTK
26. června 2023 v 19:46
Čas čtení 1:35

Děkan Ševčík může být odvolán. Akademický senát VŠE to umožnil rektorovi školy

Kategorie:
Česko
Uložit Uložené
Děkan Ševčík může být odvolán. Akademický senát VŠE to umožnil rektorovi školy
Zdroj: ČTK/Deml Ondřej

Akademický senát Vysoké školy ekonomické (VŠE) v Praze v pondělí hlasováním umožnil rektorovi univerzity Petru Dvořákovi odvolat Miroslava Ševčíka z funkce děkana Národohospodářské fakulty VŠE.

Rektor chce Ševčíka odvolat proto, že podle něj poškozuje dobré jméno školy. Podobně se dnes vyjádřili i někteří členové senátu. Sám Ševčík a jeho podporovatelé z fakulty se proti tomu ohradili.

Návrh v tajném hlasování na mimořádném jednání univerzitního akademického senátu podpořilo 20 ze 26 přítomných senátorů. Šest senátorů se vyjádřilo proti.

26. června 2023 v 17:57 Čas čtení 0:32 „Společnost si to žádala.“ Prigožin se našel. A promluvil „Společnost si to žádala.“ Prigožin se našel. A promluvil

Podle vysokoškolského zákona může rektor odvolat děkana z vlastního podnětu po předchozím vyjádření akademického senátu fakulty a se souhlasem celouniverzitního akademického senátu v případě, kdy děkan závažným způsobem neplní své povinnosti nebo závažným způsobem poškozuje zájem vysoké školy nebo fakulty.

Kauzu kolem děkana Ševčíka jsme sledovali například v tomto článku.

Dvořák v pondělí na zasedání univerzitního akademického senátu zopakoval, že odvolání Ševčíka nenavrhl pouze jako reakci na demonstraci 11. března. Důvodem je podle něj děkanovo dlouhodobé veřejné vystupování. Podle rektora Ševčík poškozuje dobré jméno národohospodářské fakulty i VŠE a fakulta se izoluje od dalších pracovišť. Rektor zároveň odmítl, že by snaha o odvolání Ševčíka byla omezením svobody na univerzitě nebo práva na názor.

26. června 2023 v 15:59 Čas čtení 0:40 Pozor, platí výstraha před vedrem. ČHMÚ doporučuje, aby se lidé nadměrně nezatěžovali Pozor, platí výstraha před vedrem. ČHMÚ doporučuje, aby se lidé nadměrně nezatěžovali

Poškození dobrého jména univerzity vystupováním děkana Ševčíka vnímá i senátor Petr Mazouch, který zastupuje Fakultu informatiky a statistiky VŠE. Upozornil, že se mimo jiné snižuje počet studentů NF VŠE a že má rektor ve své snaze o odvolání Ševčíka „silnou oporu akademické obce“. Podle něj dříve vyjádřily nesouhlas s jednáním děkana Ševčíka všechny fakulty s výjimkou jedné.

Ševčík to, že by poškozoval dobré jméno VŠE nebo fakulty, kterou vede, odmítl. Snižující se počty studentů fakulty vysvětlil náročností studijních oborů a zdůraznil, že fakulta spolupracuje s jinými fakultami, s veřejným sektorem a základními a středními školami. Informoval, že na podporu jeho setrvání ve funkci děkana vznikly petice a mnozí mu podle něj vyjadřují podporu.

Děkan také opětovně uvedl, že u protestu 11. března před Národním muzeem v Praze, kde se po skončení protivládní demonstrace část lidí snažila z budovy odstranit ukrajinskou vlajku, pomáhal zraněnému. Jeho slova dnes na jednání akademiků potvrdil Karel Kočí, kterému údajně Ševčík u muzea pomáhal. Na Ševčíkovu pomoc zraněnému poukazoval také místopředseda univerzitního akademického senátu a zástupce Národohospodářské fakulty VŠE Jan Vondráček. Před hlasováním řekl, že podle něj jsou důvody pro odvolání Ševčíka nedostatečné.

3. května 2024 v 16:55 Čas čtení 1:36 Česká Wikipedie slaví narozeniny, je 28. nejobsáhlejší na světě. Co dalšího o ní (ne)víš? Česká Wikipedie slaví narozeniny, je 28. nejobsáhlejší na světě. Co dalšího o ní (ne)víš?

Kvůli Ševčíkově chování vyzval rektor dříve děkana k rezignaci, Ševčík ale odstoupit odmítl. Na podnět Dvořáka proto o setrvání Ševčíka v roli děkana v dubnu jednal Akademický senát NF VŠE. Fakultní akademický senát Ševčíka neodvolal, a tak se rektor rozhodl využít své pravomoci Ševčíkovo odvolání iniciovat sám.

Domů
Sdílet
Diskuse