Lifestylový obsah, který inspiruje, vzdělává i baví, najdeš na webu Refresher.
Články o módě, hudbě, sportu či jiných zajímavostech najdeš na webu Refresher. Čti rozhovory se zajímavými osobnostmi, otestuj se v kvízech, načerpej inspiraci, co sledovat, poslouchat nebo jaké trendy právě letí. Sleduj lifestylový obsah na webu Refresher.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na www.refresher.cz
ČTK
7. května 2024 13:07
Čas čtení 0:49

VIDEO: Na Českobudějovicku se objevilo gustnado, jev podobný tornádu

Kategorie:
Česko
Uložit Uložené
VIDEO: Na Českobudějovicku se objevilo gustnado, jev podobný tornádu
Zdroj: Český hydrometeorologický ústav/Veronika Mrázová

Na Českobudějovicku se v souvislosti s bouřemi v pondělí odpoledne objevil větrný vír. Zřejmě se jednalo o takzvané gustnado, ale meteorologové nevylučují, že šlo o tornádo.

Termínem gustnado se označuje krátkodobý větrný vír, jenž vzhledem připomíná tornádo. Jev se vyskytl v oblasti Adamova a Hůr. ČTK to řekla Eva Houbová z českobudějovické pobočky hydrometeorologického ústavu.

7. května 2024 9:20 Čas čtení 1:05 Česko řeší predátorské časopisy. O co se vůbec jedná a jak je poznáš? Česko řeší predátorské časopisy. O co se vůbec jedná a jak je poznáš?

„Větrný vír se zřejmě dotkl země, což je charakteristické pro tornádo. Ale zatím k tomu ještě další okolnosti zjišťujeme a klasifikace není jasná,“ uvedla. „Gustnado na rozdíl od tornáda nepůsobí významné škody a jeho síla je menší, než se na první pohled zdá. Většinou trvá jen pár vteřin, maximálně minut,“ řekla Houbová.

Dodala, že gustnado vzniká mimo bouřkový oblak. Navíc bývá relativně daleko od bouřky. „Není to jev úplně ojedinělý. V poslední době se s těmito úkazy setkáváme častěji, protože díky mobilům je lidé dokáží zaznamenat a dále je šíří po síti,“ řekla.

Bouřky v pondělí odpoledne na jihu Čech zasáhly právě především Českobudějovicko. Trvaly přibližně půl hodiny, byly ale intenzivní a působily problémy v dopravě, jelikož zaplavily některé silnice. V noci na dnešek pak bouřky přešly v trvalejší déšť.

Domů
Sdílet
Diskuse