Lifestylový obsah, který inspiruje, vzdělává i baví, najdeš na webu Refresher.
Články o módě, hudbě, sportu či jiných zajímavostech najdeš na webu Refresher. Čti rozhovory se zajímavými osobnostmi, otestuj se v kvízech, načerpej inspiraci, co sledovat, poslouchat nebo jaké trendy právě letí. Sleduj lifestylový obsah na webu Refresher.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na www.refresher.cz
ČTK
17. srpna 2023 12:43
Čas čtení 0:58

Archeologové našli ve Vyškově neobvyklý hrob s dítětem. Pohřeb před 4000 tisíci lety proběhl za zvláštních okolností

Kategorie:
Česko
Uložit Uložené
Archeologové našli ve Vyškově neobvyklý hrob s dítětem. Pohřeb před 4000 tisíci lety proběhl za zvláštních okolností
Zdroj: Pablo Blazquez Dominguez/Getty Image

Neobvyklý trojitý hrob dvou dospělých a dítěte našli archeologové při záchranném výzkumu na místě budoucí tovární haly v průmyslové zóně Nouzka ve Vyškově. Pocházel z období počátků únětické kultury, tedy z období okolo 2000 let před naším letopočtem.

O nálezu informuje ČTK, která hovořila s vedoucí výzkumu z vyškovského pracoviště Ústavu archeologické památkové péče Brno Blankou Mikulkovou. „V hrobové jámě obdélníkového tvaru, s náznakem kamenného obložení, byli pohřbeni dva dospělí a jedno dítě ve věku asi dvou až čtyř let. Všichni byli uloženi ve skrčené poloze na pravém boku s hlavou k západu,“ popsala hrob Mikulková.

Jeden z dospělých, uložený uprostřed, nejspíš zemřel násilnou smrtí. Archeologové našli kamennou šipku zabodnutou do míst, kde se nacházelo srdce, tentýž člověk měl ve stehně zabodnuté kostěné šídlo, které nejspíš posloužilo jako malá dýka. Součástí výbavy hrobu bylo deset keramických nádob, měděná jehlice, měděný drátěný kroužek a spirálka.

28. července 2023 16:43 Čas čtení 0:34 Vzácný historický objev: V Itálii nalezli vrak nákladní lodi pocházející ze starověkého Říma Vzácný historický objev: V Itálii nalezli vrak nákladní lodi pocházející ze starověkého Říma

„Zatím nevíme, jakého pohlaví byli dospělí jedinci, vzorky zatím nejsou antropologicky zpracované. Vybrali jsme vzorky z nádob, které byly součástí hrobové výbavy, jejich rozbor by měl ukázat, jaké potraviny v nich byly uložené,“ dodala Mikulková.

Na stavbě v okolí hrobu našli odborníci zbytky staveb z období eneolitu a mladší doby železné. Při dřívějších průzkumech v sousedství už našli jeden hrob ze stejného období jako ten nalezený nyní.

16. června 2023 6:00 Čas čtení 4:47 Největší české vynálezy: Zachraňují životy i tvoje zuby a vyrábí vodu v poušti Největší české vynálezy: Zachraňují životy i tvoje zuby a vyrábí vodu v poušti

„Šlo o zajímavý pohřeb v zásobní jámě na potraviny. Jednalo se o ženu, která v náručí držela malé dítě. Vzhledem k umístění v zásobní jámě ale nešlo o klasický hrob. Nyní objevený hrob už má klasický tvar, ale v jeho okolí jsme nenašli nic, co by nasvědčovalo tomu, že je součástí pohřebiště. Vede nás to k domněnce, že se jednalo o pohřeb za zvláštní situace, zřejmě na okraji sídliště,“ doplnila archeoložka.

Domů
Sdílet
Diskuse