Lifestylový obsah, který inspiruje, vzdělává i baví, najdeš na webu Refresher.
Články o módě, hudbě, sportu či jiných zajímavostech najdeš na webu Refresher. Čti rozhovory se zajímavými osobnostmi, otestuj se v kvízech, načerpej inspiraci, co sledovat, poslouchat nebo jaké trendy právě letí. Sleduj lifestylový obsah na webu Refresher.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na www.refresher.cz
Marek Pros
4. prosince 2023 14:54
Čas čtení 0:34

Průměrná mzda roste. Pokud bereš měsíčně tyhle peníze, máš víc než většina Čechů a Češek

Kategorie:
Česko
Uložit Uložené
Průměrná mzda roste. Pokud bereš měsíčně tyhle peníze, máš víc než většina Čechů a Češek
Zdroj: Pixabay/Miloslav Hamřík/volně k použití

Ve třetím čtvrtletí letošního roku se průměrná mzda zvýšila meziročně o sedm procent na 42 658 korun. Zároveň platí, že dvě třetiny lidí na podobné peníze nedosáhnou.

Střední hodnota mezd, které se říká medián, vzrostla meziročně u mužů na 40 153 korun, u žen pak na 34 705 korun. Informoval o tom Český statistický úřad.

„Pokles reálných mezd pokračoval i ve třetím čtvrtletí tohoto roku. Nominální mzda na přepočtené počty zaměstnanců vzrostla sice proti stejnému období minulého roku o 7,1 procenta na 42 658 Kč, ale po započtení vlivu inflace klesla mzda reálně o 0,8 procenta,“ komentuje Jitka Erhartová ze statistického úřadu. 

Anketa:
Máš průměrnou mzdu?
Ani náhodou.
Více méně jo.
Mám daleko víc.
Ani náhodou.
44 %
823 Hlasů
Více méně jo.
27 %
494 Hlasů
Mám daleko víc.
29 %
534 Hlasů

Mzdy se samozřejmě hodně liší podle oborů, nejvyšší průměrnou měli v informačních a komunikačních činnostech, kde se peníze pohybují okolo 77 tisíc korun. Druhou příčku drží pojišťovnictví a peněžnictví s hodnotou 67 200 korun a třetí místo patří výrobě a rozvodu elektřiny, plynu a tepla, kde průměrná mzda činí 61 600 korun.

Nejnižší peníze jsou tradičně v ubytování, stravování a pohostinství, kde se dostáváme na částku kolem 26 tisíc korun.

Domů
Sdílet
Diskuse