Lifestylový obsah, který inspiruje, vzdělává i baví, najdeš na webu Refresher.
Články o módě, hudbě, sportu či jiných zajímavostech najdeš na webu Refresher. Čti rozhovory se zajímavými osobnostmi, otestuj se v kvízech, načerpej inspiraci, co sledovat, poslouchat nebo jaké trendy právě letí. Sleduj lifestylový obsah na webu Refresher.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na www.refresher.cz
Vincenc Novák
16. února 2024 v 13:26
Čas čtení 1:42

V historickém centru Prahy má vyrůst skleněná stavba. Místní se proti návrhu bouří

Kategorie:
Česko
Uložit Uložené
V historickém centru Prahy má vyrůst skleněná stavba. Místní se proti návrhu bouří
Zdroj: TaK Architects

Společnost R2G, která v současné době provádí rekonstrukci bývalého hotelu Intercontinental v centru Prahy, zveřejnila své plány na přeměnu přilehlého náměstí Miloše Formana. V dosud volném prostoru má v budoucnu vzniknout komerční novostavba.

V blízkosti hotelu plánoval investor v minulosti postavit 17metrový prosklený Brand Store. Proti návrhu se však postavili místní, na internetu dokonce vznikla online petice, kterou dosud podepsaly více než dva tisíce lidí.

Stavba byla schválena v roce 2020, proti rozhodnutí se následně postavil například Institut plánování a rozvoje či vedení městské části Prahy 1. Proti výstavbě se následně postavilo několik ministerstev, která argumentovala nesouladem zástavby náměstí se zákonem i územním plánem. Stavba tak dosud nebyla realizována, informuje server Novinky.cz

Developer však nyní přišel s překvapivým krokem. S pražskými radními uzavřel memorandum o rozvoji území v projektu Staroměstská brána, které vedení města a městskou část zavazuje ke spolupráci s developerem při revitalizaci náměstí.

Podle dokumentu má na rohu Pařížské a Bílkovy vyrůst prosklený objekt s více než 500metrovým půdorysem, třemi patry a výškou do 13 metrů. Primátor Prahy Bohuslav Svoboda (ODS) přitom na místě dříve připouštěl maximálně jednopatrový objekt. Dokument bude městská rada projednávat v pondělí. 

Návrh pod palbou kritiky

Negativní reakce veřejnosti na sebe nenechaly dlouho čekat. Spolek Občané Prahy 1 na svém Facebooku zveřejnil seznam dřívějších výroků místních politiků, kteří zástavbu Formanova náměstí ještě nedávno odmítali. „Toto téma považujeme za ukončené. Zastupitelstvo MČ Prahy 1 se již vyjádřilo rozhodnutím o nulové zástavbě a TOP 09 rozhodně nemá v plánu toto rozhodnutí revidovat,“ uvedla v srpnu 2022 nynější starostka městské části Terezie Radoměřská (TOP 09). 

Připravované memorandum překvapilo i opoziční politiky. „Na náměstí prostě může být trafika, ale několikapatrový obchodní dům tam být nemůže,“ uvedl na X předseda hnutí Praha sobě Jan Čižinský, který poukazuje mimo jiné na fakt, že TOP 09 v minulých letech proti stavbě organizovalo demonstrace. 

Proti návrhu se postavil také Klub Za starou Prahu, podle nějž se jedná pouze o kosmetickou úpravu dříve navrhovaného objektu. „I podle platného územního plánu má být prostor volným náměstím, a nikoli parcelou pro novostavbu takového objemu,“ uvádí spolek na svém Facebooku

Developer: Projekt má mnoho pozitiv 

Zástupce společnosti R2G Jakub Dyba uvedl pro Novinky.cz, že v rámci nového projektu se počítá mimo jiné s dalším rozšířením veřejných ploch či město ochlazujících prvků vodních ploch a zeleně. „Nový projekt, pokud jej město v rámci memoranda akceptuje, přinese veřejnosti mnoho pozitiv, včetně možnosti využívat plochu náměstí, která byla doposud téměř 50 let do značné míry nepřístupná,“ uvádí Dyba. 

Domů
Sdílet
Diskuse