Lifestylový obsah, který inspiruje, vzdělává i baví, najdeš na webu Refresher.
Články o módě, hudbě, sportu či jiných zajímavostech najdeš na webu Refresher. Čti rozhovory se zajímavými osobnostmi, otestuj se v kvízech, načerpej inspiraci, co sledovat, poslouchat nebo jaké trendy právě letí. Sleduj lifestylový obsah na webu Refresher.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na www.refresher.cz
ČTK
25. ledna 2023 10:56
Čas čtení 0:54

Prezidentské volby už začaly pro lidi v karanténě kvůli covidu. Hlasuj v anketě, jestli jdeš volit i ty

Kategorie:
Česko
Uložit Uložené
Prezidentské volby už začaly pro lidi v karanténě kvůli covidu. Hlasuj v anketě, jestli jdeš volit i ty
Zdroj: ČTK/Deml Ondřej

Hlasování o tom, zda bude novým prezidentem generál Petr Pavel, nebo expremiér Andrej Babiš (ANO), začalo ve středu v 8:00 pro lidi v karanténě.

Budoucí hlavu státu mohou jako první vybírat z auta lidé v izolaci kvůli koronaviru, pokud přijedou na stanoviště, jichž je pět v Praze a po jednom v každém z okresů. Takzvaná drive-in stanoviště budou otevřena do 17:00.

V prvním kole prezidentských voleb před dvěma týdny hlasovala polovina lidí v covidové izolaci pro Pavla a čtvrtina pro Babiše. Bývalý vysoký představitel české armády a NATO Pavel získal 180 ze 354 platných hlasů, největší podporu měl v Libereckém kraji. Předseda a poslanec hnutí ANO Babiš obdržel 85 hlasů, nejlépe si vedl ve Zlínském kraji.

Je potřeba potvrzení od lékaře nebo hygieniků

Volit na drive-in stanovištích mohou lidé, kteří mají od lékaře nebo hygieniků potvrzení, že jsou v izolaci kvůli koronaviru. Prokázat se mohou i věrohodným potvrzením o pozitivním testu na covid, případně vyplnit před hlasovací komisí čestné prohlášení o izolaci.

Pokud koronaviroví voliči na drive-in stanoviště nedorazí, mohou hlasovat doma do speciálních přenosných volebních schránek, pokud o to požádají krajské úřady či pražský magistrát, a to nejpozději ve čtvrtek do 20:00. Tuto možnost budou mít v pátek a v sobotu, podobně jako běžní voliči.

Ve čtvrtek a v pátek by mohli hlasovat lidé v zařízeních, která byla kvůli koronavirové nákaze uzavřena. Během prvního volebního kola krajské úřady žádné takové zařízení neevidovaly.

Volební místnosti pro všechny ostatní budou otevřeny od pátečních 14:00 do 22:00 a od sobotních 8:00 do 14:00.

Anketa:
Kdy a jak jdeš k druhému kolu prezidentských voleb?
Využiju drive-in.
Využiju hlasování do přenosné schránky.
Půjdu už v pátek.
Vyrazím v sobotu.
Ještě nevím. / Nemůžu volit.
Voleb se účastnit nebudu.
Využiju drive-in.
7 %
Využiju hlasování do přenosné schránky.
2 %
Půjdu už v pátek.
71 %
Vyrazím v sobotu.
13 %
Ještě nevím. / Nemůžu volit.
0 %
Voleb se účastnit nebudu.
7 %
Domů
Sdílet
Diskuse