Lifestylový obsah, který inspiruje, vzdělává i baví, najdeš na webu Refresher.
Články o módě, hudbě, sportu či jiných zajímavostech najdeš na webu Refresher. Čti rozhovory se zajímavými osobnostmi, otestuj se v kvízech, načerpej inspiraci, co sledovat, poslouchat nebo jaké trendy právě letí. Sleduj lifestylový obsah na webu Refresher.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na www.refresher.cz
Vojtěch Vanda
1. července 2023 v 10:29
Čas čtení 0:54

Oscarový herec Alan Arkin zemřel. Bylo mu 89 let

Kategorie:
Zahraničí
Uložit Uložené
Oscarový herec Alan Arkin zemřel. Bylo mu 89 let
Zdroj: Getty Images/Albert L. Ortega

Arkin se proslavil zejména rolí dědečka závislého na heroinu ve filmu Malá Miss Sunshine, za niž získal Oscara. Diváci si jej ale pamatují i jako kapitána Yossariana z Hlavy 22 nebo i z jiných uměleckých oblastí.

O Arkinově smrti informovalo CNN. Hercova rodina vydala prohlášení v pátek. „Náš otec byl jedinečně talentovaný od přírody, jako umělec i jako člověk. Milující manžel, otec, pradědeček. Byl zbožňován a bude nám hluboce chybět,“ uvedla.

1. července 2023 v 9:00 Čas čtení 1:53 Kolik sekuriťáků potřebuje Gladiátor? Záchodovou střelbu Marka Ebena do trans lidí stejně nezastavili (Glosa) Kolik sekuriťáků potřebuje Gladiátor? Záchodovou střelbu Marka Ebena do trans lidí stejně nezastavili (Glosa)

Alan Arkin byl nadaným umělcem po všech směrech. Velmi slibnou kariéru mohl mít i jako hudebník; s kapelou Tarriers nazpíval na konci padesátých let například píseň Banana Boat Song. Jenže hraní bylo jeho vášní a nakonec mu zasvětil svůj život. V roce 1963 získal divadelní cenu Tony za působení ve hře Enter Laughing a o čtyři roky později cenu Drama Desk za komedii Little Murders.

Ve své dlouhé kariéře se dočkal i vystoupení na stříbrném plátně a dotkl se i vrcholu nejvyššího. Byl čtyřikrát nominován na Oscara a sošku i získal za roli sešlého a drogově závislého dědečka ve filmu Malá Miss Sunshine. Proslul ale také rolí kapitána Yossariana z Hlavy 22.

„Vaše práce inspirovala generaci herců a připomněla nám, jak hodně nás naše umění může posunout. Odpočívejte v pokoji,“ napsala vzpomínkový post na Instagram držitelka cen Tony, Emmy, Oscara i Grammy Viola Davis.

A svému řemeslu se nezpronevěřil ani ve stáří. I po osmdesátce hrál ve filmu a v televizi. Za roli v seriálu Kominského metoda získal nominaci na ceny Emmy, Zlatý glóbus i na Cenu Sdružení filmových a televizních herců. V roce 2020 účinkoval i v dramatu Spravedlnost podle Spensera vedle Marka Wahlberga.

Domů
Sdílet
Diskuse