Lifestylový obsah, který inspiruje, vzdělává i baví, najdeš na webu Refresher.
Články o módě, hudbě, sportu či jiných zajímavostech najdeš na webu Refresher. Čti rozhovory se zajímavými osobnostmi, otestuj se v kvízech, načerpej inspiraci, co sledovat, poslouchat nebo jaké trendy právě letí. Sleduj lifestylový obsah na webu Refresher.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na www.refresher.cz
Kateřina Viková ČTK
8. července 2023 11:22
Čas čtení 1:14

Romové chtějí, aby Zelenskyj vyzval uprchlíky v Česku k toleranci a nenásilí

Kategorie:
Česko
Uložit Uložené
Romové chtějí, aby Zelenskyj vyzval uprchlíky v Česku k toleranci a nenásilí
Zdroj: TASR/František Iván

Evropská síť romských organizací ERGO Network a ukrajinská romská organizace ICO Roma Women Fund „Chiricli“ žádají ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, aby vyzval ukrajinské uprchlíky k respektování rozmanitosti a zdržení se násilí.

Prohlášením romských organizací, které dnes zveřejnil server Romea.cz, organizace reagují na dva nedávné útoky vůči Romům v ČR. O prohlášení informuje ČTK.

Letos v červnu zemřel mladý Rom po incidentu na festivalu poblíž brněnské přehrady. Podle nepotvrzených informací byl útočníkem Ukrajinec, policisté pouze uvádějí, že šlo o cizince. Minulý víkend byl v Pardubicích při konfliktu Romů s trojicí mužů, údajně Ukrajinců, lehce zraněn v obličeji romský mladík. Oby případy vyvolaly ve společnosti napětí.

2. července 2023 13:09 Čas čtení 1:36 VIDEO: V Pardubicích se popralo 18 lidí. Jeden člověk měl utrpět zranění nožem v obličeji VIDEO: V Pardubicích se popralo 18 lidí. Jeden člověk měl utrpět zranění nožem v obličeji

Organizace požadují důkladné a nestranné vyšetřování i jasný signál společnosti

„Síť ERGO a ICO Roma Women Fund ‚Chiricli‘ vyzývají českou policii a ministerstvo vnitra, aby zahájily rychlé, účinné a nestranné vyšetřování těchto trestných činů a zavedly opatření, která by podobným incidentům v budoucnu zabránila,“ uvádějí organizace. Důkladné, účinné a nestranné vyšetřování těchto incidentů a naprostá transparentnost při podávání zpráv o jeho výsledcích podle autorů prohlášení zajistí spravedlnost pro oběti a vyšle společnosti jasný signál, že tyto typy trestných činů jsou nepřijatelné a nebudou tolerovány.

V souvislosti s návštěvou ukrajinského prezidenta v Praze apelují romské organizace na Zelenského, aby oslovil všechny ukrajinské uprchlíky a vyzval je k přijetí života v sociální harmonii a toleranci. Zelenskyj by podle nich měl zdůraznit, že je důležité respektovat rozmanitost a zdržet se trestných nebo násilných činů.

Romští uprchlíci z Ukrajiny čelí diskriminaci

Organizace rovněž poukazují na diskriminaci romských uprchlíků z Ukrajiny. Podle nich přijímající země, včetně České republiky, zacházejí s etnickými Ukrajinci jinak než s uprchlíky s původem v romské menšině na Ukrajině. „Na tyto uprchlíky je často pohlíženo jako na ‚romské migranty‘, a nikoli jako na uprchlíky, a je jim proto odepřena stejná pomoc a podpora,“ uvádějí autoři prohlášení.

24. května 2024 8:00 Čas čtení 4:36 Už dávno to není magické místo. Rusové na Bali ve velkém skupují nemovitosti a celé pláže, založili si tu Novou Moskvu Už dávno to není magické místo. Rusové na Bali ve velkém skupují nemovitosti a celé pláže, založili si tu Novou Moskvu

Od začátku ruského útoku na Ukrajinu loni v únoru udělilo Česko dočasnou ochranu zhruba půl milionu uprchlíků z napadené země. Zhruba třetina se jich vrátila zpět. K letošnímu 18. červnu dostalo vízum k ochraně 344 800 lidí z Ukrajiny, většinou ženy a děti.

Domů
Sdílet
Diskuse