Lifestylový obsah, který inspiruje, vzdělává i baví, najdeš na webu Refresher.
Články o módě, hudbě, sportu či jiných zajímavostech najdeš na webu Refresher. Čti rozhovory se zajímavými osobnostmi, otestuj se v kvízech, načerpej inspiraci, co sledovat, poslouchat nebo jaké trendy právě letí. Sleduj lifestylový obsah na webu Refresher.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na www.refresher.cz
Anna Koucká ČTK
15. srpna 2023 11:28
Čas čtení 1:32

Kokain z Klecan skončil ve střeženém skladu. Co se s ním teď stane?

Kategorie:
Česko
Uložit Uložené
Kokain z Klecan skončil ve střeženém skladu. Co se s ním teď stane?
Zdroj: Policie ČR (ilustrační foto)

Cihly kokainu objevené v sobotu mezi banány v distribučním centru obchodního řetězce Albert v Klecanech u Prahy odvezli policisté do střeženého skladu. Více než půl tuny drogy skončí po odborné analýze ve spalovně, informovala dnes na webu policie.

Za 646 kilogramů kokainu, který putoval z Ekvádoru do Amsterdamu a zřejmě omylem skončil ve středních Čechách, by se při pouličním prodeji dalo utržit několik miliard korun.


Na podezřelé balíčky s bílým práškem narazili při vykládání palet v sobotu odpoledne zaměstnanci velkoskladu, kteří přivolali policisty. Detektivové Národní protidrogové centrály poté v krabicích s bio banány objevili 646 kilogramových balíčků. S pomocí testu zjistili, že jde o kokain.

15. srpna 2023 10:17 Čas čtení 0:11 FOTO: Mladík se procházel po makovém poli v červeném tričku. Najel na něj kombajn FOTO: Mladík se procházel po makovém poli v červeném tričku. Najel na něj kombajn


„Zásilka do Česka směřovala z Ekvádoru přes Nizozemsko a je možné, že na trase došlo k ‚logistické chybě‘, kdy si někdo v holandském přístavu nestihl kokain ze zásilky vyzvednout,“ konstatovala mluvčí Národní protidrogové centrály Lucie Šmoldasová. 

Policisté prohledali celou šarži banánů včetně zásilek dodaných na další distribuční místa obchodního řetězce, všech 646 balíčků ale bylo na jednom místě ve skladu v Klecanech.

Skončí ve spalovně 

„Cihly kokainu byly pod dohledem zásahové jednotky Středočeského kraje převezeny do režimového skladu, kde jsou drogy nepřetržitě střeženy. Po odborném zkoumání skončí droga ve spalovně,“ uvedla dnes Šmoldasová. Čistotu nalezené látky budou zkoumat odborníci kriminalistického ústavu.


Případ má mezinárodní přesah, proto na něm čeští kriminalisté spolupracují se svými kolegy z Europolu a Interpolu. Pátrají po příjemci i odesílateli zásilky.


Za kolik by se zabavené množství drogy mohlo prodat při pouličním prodeji, nelze podle mluvčí jednoznačné říct. „Cena totiž v distribučním řetězci roste a látka je postupně ředěná. Vzhledem k tomu, že zásilka přišla přímo z Jižní Ameriky, předpokládáme vysokou čistotu 80 až 90 procent kokainu,“ uvedla Šmoldasová. 

15. srpna 2023 9:30 Čas čtení 0:44 Trump už počtvrté obviněn. Měl porušit zákony, za které úřady běžně stíhají mafiánské gangy Trump už počtvrté obviněn. Měl porušit zákony, za které úřady běžně stíhají mafiánské gangy

Při nákupu přímo u drogových kartelů se cena pohybuje kolem 5 tisíc dolarů za kilogram. Po převozu do Evropy a nákupu přímo od překupníků vzroste zhruba na 30 tisíc eur za kilogram. „V České republice se pak ‚velkoobchodní‘ cena pohybuje kolem milionu korun,“ dodala.


Pro pouliční prodej se kokain ještě ředí dalšími látkami, v jedné dávce ho pak bývá deset až 50 procent, cena tak může kolísat od tisícovky až k 5 tisícům korun za gram. „Pokud by se tedy podařilo celých 646 kg kokainu prodat po jednotlivých gramech, bylo by možné utržit od dvou do pěti miliard korun,“ dodala mluvčí protidrogové centrály.


Množství drogy nalezené v Klecanech patří k jedné z největších zásilek zachycených v Česku. Podle dostupných údajů dosud největší zásilku kokainu v ČR zadrželi policisté loni v červnu. Tehdy v několika českých supermarketech zajistili v bednách s banány 840 kilogramů této tvrdé drogy.

Domů
Sdílet
Diskuse