Lifestylový obsah, který inspiruje, vzdělává i baví, najdeš na webu Refresher.
Články o módě, hudbě, sportu či jiných zajímavostech najdeš na webu Refresher. Čti rozhovory se zajímavými osobnostmi, otestuj se v kvízech, načerpej inspiraci, co sledovat, poslouchat nebo jaké trendy právě letí. Sleduj lifestylový obsah na webu Refresher.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na www.refresher.cz
ČTK
8. října 2023 15:57
Čas čtení 0:53

FOTO: Desítky aktivistů vnikly na mléčnou farmu na Pardubicku. Akci ukončila policie

Kategorie:
Česko
Uložit Uložené

Zhruba 70 aktivistů dnes na mléčné farmě v Dolanech na Pardubicku protestovalo proti údajně nehumánnímu chovu krav a telat. Areál, který patří Agrodružstvu Klas v Křični, na výzvu vedení družstva odmítli opustit.

Po následném příjezdu policie aktivisté uposlechli výzvy k opuštění farmy a z areálu odešli. „Nyní probíhají úkony k jejich ztotožnění,“ řekla ČTK mluvčí policie Andrea Muzikantová. Neoprávněným vniknutím na soukromý pozemek se policie podle ní dál zabývá.

Aktivisté si kolem 11:30 sedli k venkovním boudám v areálu farmy, v nichž se odchovávají mladá telata. Na sobě měli jednorázové hygienické overaly a drželi různé transparenty. Kolem 13:00 přijeli zástupci Agrodružstva Klas, kteří zavolali policii. Policie na místo vyslala pořádkovou jednotku, celkem zasahovalo kolem 20 policistů. Farmu aktivisté opustili zhruba ve 14:00.

Policejní zásah na mléčné farmě v Dolanech na Pardubicku.Policejní zásah na mléčné farmě v Dolanech na Pardubicku.Policejní zásah na mléčné farmě v Dolanech na Pardubicku.
Zobrazit galerii
(3)

„Smyslem akce je upozornit na praktiky mlékárenského průmyslu, který běžně odebírá telata matkám v průběhu 30 minut až 12 hodin po porodu. Pro zvířata je to utrpení. Většina veřejnosti o tom neví,“ řekla ČTK mluvčí aktivistů. Své jméno neuvedla. Zvířata se podle aktivistů zneužívají k výrobě potravin. Dnešní akci aktivisté podle mluvčí nikomu nehlásili.

3. května 2024 16:55 Čas čtení 1:36 Česká Wikipedie slaví narozeniny, je 28. nejobsáhlejší na světě. Co dalšího o ní (ne)víš? Česká Wikipedie slaví narozeniny, je 28. nejobsáhlejší na světě. Co dalšího o ní (ne)víš?

Aktivisté podle předsedy družstva Ladislava Štěpánka vnikli do uzavřeného prostoru farmy a porušili pravidla veterinárních opatření. „Mohou do chovu šířit jakoukoliv nákazu,“ řekl ČTK. Družstvo podle něj dobytek chová v souladu s veterinárními předpisy a nařízeními Evropské unie. „Chov je pod veterinární kontrolou. Každé tele má svůj životní prostor, vše je kontrolováno v rámci programu welfare,“ řekl.

Agrodružstvo Klas hospodaří na 3500 hektarech půdy. V kravíně v Dolanech chová základní stádo 700 kusů dojnic ve volné boxové stáji.

Domů
Sdílet
Diskuse