Lifestylový obsah, který inspiruje, vzdělává i baví, najdeš na webu Refresher.
Články o módě, hudbě, sportu či jiných zajímavostech najdeš na webu Refresher. Čti rozhovory se zajímavými osobnostmi, otestuj se v kvízech, načerpej inspiraci, co sledovat, poslouchat nebo jaké trendy právě letí. Sleduj lifestylový obsah na webu Refresher.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na www.refresher.cz
🎫 Vyhraj lístky na festivaly: Grape, Sziget, Pohoda, Lovestream a další letní festivaly
ČTK
31. ledna 2024 14:10
Čas čtení 1:33

Máš poslední možnost nakoupit v legendární Kotvě. Obchodní dům čeká rekonstrukce a velké změny

Kategorie:
Česko
Uložit Uložené
Máš poslední možnost nakoupit v legendární Kotvě. Obchodní dům čeká rekonstrukce a velké změny
Zdroj: OD Kotva/volně k užití

Zákazníci a zákaznice se mohou dnes naposledy vypravit do obchodního domu Kotva v Praze 1. Důvodem je rekonstrukce budovy.

V nižších patrech vzniknou luxusní obchody a ve vyšších kanceláře. Promění se rovněž okolí Kotvy, například zmizí nynější vstup do potravin. Rekonstrukce potrvá dva roky. ČTK to ve středu řekli radní Prahy 1 Karel Grabein Procházka (ANO) a mluvčí Institutu plánování a rozvoje (IPR) Marek Vácha. Na budově jsou nyní reklamní upozornění na výprodej a likvidaci. Některé obchody uvnitř jsou již vyklizeny.

31. ledna 2024 6:51 Čas čtení 0:54 Jaké jsou ceny nájmů v Česku? Mezi Prahou a velkými městy je rozdíl až 10 tisíc korun Jaké jsou ceny nájmů v Česku? Mezi Prahou a velkými městy je rozdíl až 10 tisíc korun

Vlastníkem budovy je od roku 2020 společnost Generali Real Estate, která ji koupila od PSN. Sedmipodlažní budova s celkovou plochou 28 tisíc metrů čtverečních byla otevřena v roce 1975.

Podoba domu by podle radního měla zůstat v zásadě zachována, ale bude nutná například sanace azbestu ve fasádě. Grabein Procházka uvedl, že investor jednak spolupracuje s Prahou 1 a zároveň bude ještě uzavírat dohodu s magistrátem. Poté by měla začít samotná rekonstrukce. „Předpoklad je, že potrvá asi dva roky,“ řekl.

Podstatné změny pak čekají vnitřní dispozice. „Už to nebude čistě obchodní dům, ale na některých patrech budou kanceláře,“ uvedl Grabein Procházka. Dodal, že obchody s potřebnou občanskou vybaveností by měly zůstat zachovány. Dohoda, kterou radnice s majitelem domu uzavřela, se podle radního týká zejména úprav veřejných prostranství v okolí a také provozu restaurace s terasou, která má vzniknout v sedmém patře.

Výrazná proměna čeká okolí obchodního domu. „Náš hlavní zájem je, aby veřejné prostory v okolí stavby byly výrazně zlepšeny oproti dnešnímu stavu. Investor i architekti rekonstrukce na to mají stejný názor a již nějakou dobu s nimi vedeme diskusi,“ sdělil Vácha.

30. ledna 2024 14:35 Čas čtení 1:01 Česká banka spouští novou spořicí službu, v pilotním provozu uspořila klientům 58 milionů Česká banka spouští novou spořicí službu, v pilotním provozu uspořila klientům 58 milionů

Zrušen bude nynější vstup z náměstí Republiky do prodejny Albert v podzemí Kotvy. Vybudován bude nový, který bude mít kruhový tvar a bude na jiném místě. „V prvním nebo druhém kvartálu tohoto roku plánuje investor uspořádat participaci s veřejností ohledně veřejného prostoru v okolí domu, na jejíž tvorbě se budeme spolupodílet,“ sdělil Vácha. Upraven bude i prostor u vstupu z druhé strany směrem do Jakubské ulice.

Obchodní dům Kotva byl otevřen v roce 1975 jako příklad luxusního československého obchodního domu. V době uvedení do provozu byla Kotva pátým největším obchodním domem v Evropě s prodejní plochou 22 160 metrů čtverečních, který dokázal díky dvěma tisícům zaměstnanců obsloužit až 75 tisíc zákazníků denně.

Obchodní dům patří mezi tzv. druhou generaci českých obchodních domů. Stavba na půdorysu propojených šestihranů vznikala podle návrhu architektů Věry Machoninové a Vladimíra Machonina a bývá považována za jednu z nejvýznamnějších českých staveb první poloviny sedmdesátých let.

Domů
Sdílet
Diskuse