Lifestylový obsah, který inspiruje, vzdělává i baví, najdeš na webu Refresher.
Články o módě, hudbě, sportu či jiných zajímavostech najdeš na webu Refresher. Čti rozhovory se zajímavými osobnostmi, otestuj se v kvízech, načerpej inspiraci, co sledovat, poslouchat nebo jaké trendy právě letí. Sleduj lifestylový obsah na webu Refresher.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na www.refresher.cz
ČTK
14. února 2024 10:16
Čas čtení 1:01

Čapí hnízdo se vrací před soud. Babiš se chystá vypovídat

Kategorie:
Česko
Uložit Uložené
Čapí hnízdo se vrací před soud. Babiš se chystá vypovídat
Zdroj: TASR/AP Bundas Engler

Pražský městský soud dnes začal podruhé projednávat případ padesátimilionové dotace na stavbu multifunkčního kongresového areálu Čapí hnízdo.

V případu čelí obžalobě předseda hnutí ANO a bývalý premiér Andrej Babiš a jeho někdejší poradkyně Jana Nagyová. Advokát expředsedy vlády Eduard Bruna věří, že trestní senát pod vedením Jana Šotta jeho klienta opět osvobodí. Situace se podle něj ani po vrácení případu odvolacím soudem nezměnila.

13. února 2024 11:25 Čas čtení 0:54 Dominik Feri se odvolal proti rozsudku za znásilnění, poškozené proti výši odškodného Dominik Feri se odvolal proti rozsudku za znásilnění, poškozené proti výši odškodného

Bruna před zahájením jednání novinářům řekl, že přichází k soudu s dobrou náladou. „Protože věřím, že pořád ta situace je stejná, akorát se bude doplňovat dokazování, které by mělo dopadnout zase tak, že by potvrdilo původní rozhodnutí,“ vysvětlil. Babiš na otázky médií neodpovídal. „Řeknu to ve své výpovědi u soudu,“ uvedl.

Soudní řízení se tentokrát obešlo bez velké účasti veřejnosti. Zájem novinářů ale neopadl. Jednání je kromě dnešního dne nařízené i na čtvrtek. Podle mluvčího soudu není vyloučené, že by mohly už tento týden zaznít v případu závěrečné řeči, případně by soud mohl vynést i nové rozhodnutí. Trestní senát má v plánu výslech svědka a dvou znalců, doplnit musí i některé listinné důkazy.

Obžaloba tvrdí, že Babiš zajistil na přelomu let 2007 a 2008 vyvedení společnosti Farma Čapí hnízdo z Agrofertu a prodej akcií svým dětem a partnerce. Podle vyšetřovatelů to udělal proto, aby společnost zdánlivě splňovala podmínky k získání dotace pro malé a střední podniky. Nagyová podle obžaloby úspěšnou žádost o dotaci podala. Nagyovou viní žalobce z dotačního podvodu a poškození finančních zájmů EU, Babiše z pomoci k dotačnímu podvodu. Oba obžalovaní vinu opakovaně odmítli, podle Babiše je kauza politicky motivovaná.

Městský soud Babiše a Nagyovou loni na začátku roku viny zprostil. Nepravomocný rozsudek ale zrušil odvolací soud. Nařídil doplnění dokazování.

Domů
Sdílet
Diskuse