Lifestylový obsah, který inspiruje, vzdělává i baví, najdeš na webu Refresher.
Články o módě, hudbě, sportu či jiných zajímavostech najdeš na webu Refresher. Čti rozhovory se zajímavými osobnostmi, otestuj se v kvízech, načerpej inspiraci, co sledovat, poslouchat nebo jaké trendy právě letí. Sleduj lifestylový obsah na webu Refresher.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na www.refresher.cz
Ilona Hobzová
16. července 2023 12:15
Čas čtení 0:51

Video: Aljašku zasáhlo zemětřesení o síle 7,2 stupně. Platí výstraha před vlnou tsunami

Kategorie:
Zahraničí
Uložit Uložené

Národní centrum pro varování před tsunami (NTWC) v Palmeru vydalo pro oblast jižní Aljašky a Aljašského poloostrova varování před tsunami.

Poloostrov na jihozápadě Aljašky zasáhlo v sobotu v pozdních večerních hodinách zemětřesení o síle 7,2 stupně. Zemětřesení bylo zaznamenáno ve 22:48 tamního času asi 90 kilometrů jihozápadně od malé osady Sand Point na jihu Aljašského poloostrova. 

Výstraha před tsunami 

Epicentrum se podle americké geologické služby (USGS) nacházelo v oceánu zhruba 100 kilometrů od pevniny v hloubce 9,3 kilometru. Národní centrum pro varování před tsunami (NTWC) v Palmeru vydalo pro oblast jižní Aljašky a Aljašského poloostrova varování před tsunami. Později však NTWC varování odvolalo a ponechalo v platnosti výstrahu.

Sociální sítě zaplavily záběry z otřásajících se domů a poničených budov. Oběti na životech hlášeny nejsou. 

Aljaška je součástí seizmicky aktivního Ohnivého kruhu, tedy oblasti obklopující Pacifik, ve které jsou zemětřesení velmi častým jevem. Prstenec se táhne od Nového Zélandu až po celé západní pobřeží Jižní Ameriky. Prochází také celým pobřežím východní Asie a Aljašky a prochází severovýchodní částí Severní a Střední Ameriky. V březnu 1964 Aljašku zasáhlo zemětřesení o síle 9,2 stupně, největší, jaké kdy bylo v Severní Americe zaznamenáno. O život přišlo více než 250 lidí.

Domů
Sdílet
Diskuse