Lifestylový obsah, který inspiruje, vzdělává i baví, najdeš na webu Refresher.
Články o módě, hudbě, sportu či jiných zajímavostech najdeš na webu Refresher. Čti rozhovory se zajímavými osobnostmi, otestuj se v kvízech, načerpej inspiraci, co sledovat, poslouchat nebo jaké trendy právě letí. Sleduj lifestylový obsah na webu Refresher.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na www.refresher.cz
ČTK
1. listopadu 2023 14:51
Čas čtení 0:53

Kup lidem bez domova nocleženku. Za stovku jim zajistíš noc v teple, polévku a sprchu

Kategorie:
Česko
Uložit Uložené
Kup lidem bez domova nocleženku. Za stovku jim zajistíš noc v teple, polévku a sprchu
Zdroj: Freepik / volně k použití

Stejně jako v minulých letech můžeš zakoupením nocleženky pomoct poskytnout přístřeší lidem bez domova v zimním období. Voucher v hodnotě 100 korun zajistí člověku v nouzi noc v noclehárně Armády spásy spolu s polévkou, teplým nápojem a osprchováním.

„Nocleženka umožňuje uhradit i věci, které standardní donátor nehradí, jako je prostá večeře. My věříme, že člověk nemá jít spát hladový, ale zákon o sociálních službách na tuto elementární potřebu nepamatuje,“ řekl národní ředitel sociálních služeb Armády spásy Jan František Krupa.

Loni se podle organizace podařilo vybrat 30 tisíc nocleženek, což umožnilo zajistit dostatečné kapacity v nejstudenějších dnech.

Armáda spásy využívá nocleženky ve všech noclehárnách – v Praze, Brně, Karlových Varech, Ostravě, Krnově, Opavě, Šumperku, Jirkově a Havířově. V mrazivých dnech mohou lidé bez domova využít i denní centra, kde mohou zůstat po celý den. Organizace v zimních měsících poskytuje okolo 2500 míst včetně azylových domů.

Podle Krupy se stane, že poptávka po noclehu překročí kapacity nocleháren. „Ale ve většině případů jsme schopni zajistit nějakou alespoň nouzovou variantu,“ řekl ředitel sociálních služeb organizace. Armáda spásy poskytuje podle něj i takzvanou volnou židli. To znamená, že pokud není místo, mohou lidé přečkat noc sice bez postele, ale v teple.

Podle organizace je o projekt mezi veřejností zájem. V posledních letech zakoupili lidé ročně mezi 20 až 40 tisíci nocleženek. Rekordní byl rok 2021, kdy se vybralo 50 tisíc voucherů. „Projekt rozšiřuje povědomí o lidech bez domova a ukazuje vlnu solidarity ve společnosti. Protože pokud se tisíce lidí rozhodnou podpořit člověka na ulici, tak je to signál, že to s tím českým světem není tak špatné,“ uvedl Krupa.

Domů
Sdílet
Diskuse