Lifestylový obsah, který inspiruje, vzdělává i baví, najdeš na webu Refresher.
Články o módě, hudbě, sportu či jiných zajímavostech najdeš na webu Refresher. Čti rozhovory se zajímavými osobnostmi, otestuj se v kvízech, načerpej inspiraci, co sledovat, poslouchat nebo jaké trendy právě letí. Sleduj lifestylový obsah na webu Refresher.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na www.refresher.cz
Karolína Fejtová
15. ledna 2024 16:31
Čas čtení 0:49

Čeští vysokoškoláci vyvinuli program na detekci střelby, do několika sekund určí i typ zbraně

Kategorie:
Česko
Uložit Uložené
Čeští vysokoškoláci vyvinuli program na detekci střelby, do několika sekund určí i typ zbraně
Zdroj: Profimedia

Systém vyvinutý na katedře měření Fakulty elektrotechnické Českého vysokého učení technického (ČVUT) dokáže nejen během pár sekund detektovat střelbu, ale i určit polohu střelce či odhadnout ráži a typ použité zbraně.

Detektor se skládá z několika jednotek. Každá z nich má dva mikrofony a neustále sleduje okolí. Jakmile zachytí zvuk střelby, tak odešle informaci s polohou na centrální server, který zanalyzuje, zda se opravdu jedná o střelbu, a poté určí typ zbraně a ráže.

Tým z ČVUT pracuje na vývoji už od roku 2016, po dobu sedmi let byla pro systém sbírána databáze obsahující zvuky ze střelnic, měst a dalších prostředí. Díky užití umělé inteligence společně s databází je detektor schopen odlišit střelbu od falešných poplachů s úspěšností 99 procent.

15. ledna 2024 14:39 Čas čtení 0:38 Americká učitelka měla pohlavní styk se studentem. Spolužáci hlídali, ať je nikdo nepřistihne Americká učitelka měla pohlavní styk se studentem. Spolužáci hlídali, ať je nikdo nepřistihne

Detekuje nejen střelbu, ale i typ zbraně

Hlavní předností je podle výzkumného týmu skutečnost, že systém dokáže určit i typ zbraně. „Výsledky publikační činnosti ve vědeckých časopisech nám potvrzují, že se nám podařilo vyvinout technologii, která je v tuto chvíli ojedinělá,“ cituje portál živě.cz profesora Jana Holuba.

Detektor bude využitelný jak pro vojenské, tak i civilní případy, a to například ve školách nebo nemocnicích. Díky technologii, která poskytuje okamžité informace o času a místě střelby z určitého typu zbraně, je pro Policii ČR a další orgány možné zasáhnout ihned a s minimální prodlevou. Systém je zatím ve fázi prototypu, autoři nemají dostatečné kapacity k výrobě a instalaci. I proto jsou připraveni sdělit informace a znalosti možným výrobcům. 

Domů
Sdílet
Diskuse