Lifestylový obsah, který inspiruje, vzdělává i baví, najdeš na webu Refresher.
Články o módě, hudbě, sportu či jiných zajímavostech najdeš na webu Refresher. Čti rozhovory se zajímavými osobnostmi, otestuj se v kvízech, načerpej inspiraci, co sledovat, poslouchat nebo jaké trendy právě letí. Sleduj lifestylový obsah na webu Refresher.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na www.refresher.cz
ČTK
19. ledna 2024 15:32
Čas čtení 1:58

Bydlíš v Praze na koleji? Některé plánují v letním semestru zdražit až o 10 procent

Kategorie:
Česko
Uložit Uložené
Bydlíš v Praze na koleji? Některé plánují v letním semestru zdražit až o 10 procent
Zdroj: Univerzita Karlova/volně k užití

Některé pražské vysokoškolské koleje budou od 1. února zvyšovat ceny za ubytování pro studenty zhruba o deset procent. Ceny zvedají kvůli inflaci a změně daně z přidané hodnoty (DPH) na ubytovací služby i kvůli cenám energií.

Další vysoké školy zvýšení cen od letního semestru neplánují. Pražské vysokoškolské koleje se liší i tím, zda ceny zahrnují poplatky za energie, či si je studenti platí zvlášť. Vyplývá to z vyjádření ředitelů kolejí a mluvčích pražských univerzit, které oslovila ČTK.

19. ledna 2024 12:03 Čas čtení 0:44 Volby by vyhrálo ANO. U studentů vítězí jiná strana Volby by vyhrálo ANO. U studentů vítězí jiná strana

Na Vysoké škole chemicko-technologické (VŠCHT) se budou ceny zvyšovat od 1. února o meziroční míru inflace, 10,7 procenta, a změnu DPH, tedy o další dvě procenta, informoval mluvčí VŠCHT Michal Janovský. O deset procent se zdraží i ubytování na kolejích České zemědělské univerzity v Praze (ČZU), napsal ředitel Kolejí a Menz ČZU Jiří Macoun.

„Důvody pro navýšení cen jsou výhradně vnější ekonomické faktory. Prvním důvodem navýšení je rozhodnutí Energetického regulačního úřadu (ERÚ) o navýšení poplatků za distribuci elektřiny a plynu o 20 procent až 30 procent s platností od 1. ledna 2024 a dále rozhodnutí o opětovném započítávání poplatků za obnovitelné zdroje (OZE),“ uvedl. Dalším důvodem je podle něj změna DPH. ČZU již v tomto akademickém roce ceny měnila, v listopadu loňského roku je snížila o osm procent kvůli poklesu cen energií.

koleje
Zdroj: VŠCHT/volně k užití

Ceny se zvedají i na Univerzitě Karlově. Od 1. března si studenti zaplatí za ubytování zhruba o osm procent více než doposud. Vyplývá to z ceníků, které jsou dostupné na webu univerzity. Například za dvojlůžkový pokoj na koleji Jednota studenti od března zaplatí 221 korun za noc, na kolejích Vltava a Otava na Jižním Městě od 146 do 168 korun za noc v případě, že na kolejích budou bydlet jen po dobu akademického roku. Pokud by ubytování využívali celý rok, jsou ceny o několik korun nižší.

VŠCHT ubytovává studenty na kolejích Volha a Sázava. Bydlení ve dvoulůžkovém pokoji stojí v obou zařízeních shodně, od února to bude 165 nebo 189 korun za noc. Cena závisí na tom, s kolika lidmi ubytovaný sdílí koupelnu a kuchyň. Do konce ledna platí studenti za pokoje 146 nebo 168 korun za noc. Na kolejích ČZU platí studenti do konce ledna za dvojlůžkový pokoj 151 až 209 korun za noc.

18. ledna 2024 10:56 Čas čtení 2:15 Veřejnost pobouřila podmínka pro muže, který roky znásilňoval nevlastní dceru. Dívka i její matka promluvily Veřejnost pobouřila podmínka pro muže, který roky znásilňoval nevlastní dceru. Dívka i její matka promluvily

Vysoká škola ekonomická v Praze (VŠE) ani České vysoké učení technické (ČVUT) podle mluvčích zdražování od letního semestru neplánují. Na kolejích ČVUT studenti zaplatí za lůžko od 81 korun za noc na kolejích Strahov a Podolí, do 247 korun na koleji v Bubenči. „V cenách kolejného máme na ČVUT zahrnuty veškeré služby a energie s výjimkou elektrické energie, kterou ubytovaní spotřebovávají přímo na pokoji nebo buňce,“ sdělila mluvčí univerzity Kateřina Veselá. Na VŠCHT, ČZU i UK zahrnují ceny ubytování i energie či připojení k internetu.

„Pokud měníme ceny, tak vždy k 1. září, aby studenti přesně věděli, za jakou cenu budou daný akademický rok ubytováni,“ sdělila ČTK mluvčí VŠE Kateřina Pelouchová. Za ubytování například na Palachově koleji zaplatí podle aktuálních ceníků za dvojlůžkový samostatný pokoj od 206 do 233 korun za noc.

Koleje VŠE a VŠCHT jsou podle mluvčích aktuálně plně obsazené. Na ČZU jsou koleje obsazené z více než 90 procent, na ČVUT je to zhruba 86 procent. Na některých vysokých školách převyšuje zájem studentů kapacitu kolejí.

Domů
Sdílet
Diskuse