Lifestylový obsah, který inspiruje, vzdělává i baví, najdeš na webu Refresher.
Články o módě, hudbě, sportu či jiných zajímavostech najdeš na webu Refresher. Čti rozhovory se zajímavými osobnostmi, otestuj se v kvízech, načerpej inspiraci, co sledovat, poslouchat nebo jaké trendy právě letí. Sleduj lifestylový obsah na webu Refresher.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na www.refresher.cz
🎫 Vyhraj lístky na festivaly: Grape, Sziget, Pohoda, Lovestream a další letní festivaly
ČTK
6. března 2024 14:30
Čas čtení 2:14

Další protest zemědělců v Praze: Očekávají se potíže v dopravě, těmto místům se raději vyhni

Kategorie:
Česko
Uložit Uložené
Další protest zemědělců v Praze: Očekávají se potíže v dopravě, těmto místům se raději vyhni
Zdroj: TASR/AP

Ve čtvrtek budou v Praze opět protestovat zemědělci. Chtějí upozornit na to, že vláda podle nich neřeší jejich problémy.

Dorazit mohou až tisíce zemědělců a přivezou s sebou stovky traktorů či další zemědělské techniky. Během dopoledne budou jezdit kolem Letenských sadů, v poledne se pak shromáždí na demonstraci před Úřadem vlády. Tam se s nimi setká ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Na protest budou dohlížet desítky policistů. Uvedla to ČTK.

6. března 2024 13:50 Čas čtení 1:16 Záškrt si v Česku vyžádal první oběť po 55 letech Záškrt si v Česku vyžádal první oběť po 55 letech

Očekávají se problémy v dopravě. Hlavní město proto vyzvalo lidi, aby do města nejezdili auty a pracovali z domova. Pokud do zaměstnání musí, měli by využít vlaky, metro či tramvaje a vyhnout se cestám v okolí Úřadu vlády a Letné.

Hlavními organizátory protestu je Agrární komora ČR a Zemědělský svaz ČR, podle kterých vláda neřeší jejich problémy. Žádají mimo jiné podpořit zaměstnanost na venkově, nekrátit podporu pro životní pohodu zvířat, vrátit zdanění půdy na úroveň před vládním konsolidačním balíčkem a také nedanit evropské provozní dotace.

Výborný minulý týden uvedl, že vláda některým požadavkům vyšla vstříc. Farmáři však v pondělí řekli, že taková pomoc nestačí. Ministr deklaroval, že je ochoten se zemědělci dál jednat, ale ne pod ultimáty. Čtvrtečního protestu se ministr zúčastní, se zemědělci se plánuje setkat před Úřadem vlády, řekl ve středu ČTK mluvčí ministerstva Vojtěch Bílý.

Zemědělci s technikou se shromáždí mezi 05:00 a 06:00 na okrajích Prahy či středních Čech – ve Vestci, Jesenici, Letňanech, u Nové Vsi u Českého Brodu, dále v Kněževsi a Hostivici. Odtud se v 06:00 vydají do centra hlavního města, přičemž částečně pojedou i po magistrále.

Zhruba od 07:00 do 11:00 plánují protestující jezdit okolo Letenských sadů po trase nábřeží Edvarda Beneše – Chotkova ulice – ulice Milady Horákové – Veletržní ulice – ulice Dukelských hrdinů a dál po nábřeží k Úřadu vlády. Zemědělci v podkladech zaslaných ČTK uvedli, že na trasu se podle odhadu vejde asi 600 až 700 strojů. Pokud jich bude více, budou parkovat na Letné nebo je policie odkloní na jinou trasu.

V poledne pak začne demonstrace před Úřadem vlády a bude trvat zhruba hodinu a půl. Po jejím skončení organizátoři předpokládají postupný odjezd techniky i demonstrantů.

Na protestní jízdu budou podle policejního mluvčího Jana Daňka dohlížet desítky policistů převážně z dopravní služby, kteří budou řídit dopravu, aby byla co nejplynulejší.

6. března 2024 10:30 Čas čtení 0:26 Žena v Praze se dostala do problémů kvůli menstruaci. Situaci jí pomohli vyřešit strážníci Žena v Praze se dostala do problémů kvůli menstruaci. Situaci jí pomohli vyřešit strážníci

V pohotovosti budou i členové antikonfliktního týmu a pořádkové policie. Daněk dnes ČTK řekl, že žádná omezení pro ostatní dopravu policie nechystá, ale vyzývá řidiče, ať do míst ohlášeného protestu nejezdí.

Také Praha žádá řidiče, aby ve čtvrtek do města nejezdili auty a pracovali z domova. Pokud do zaměstnání musí, doporučuje Praha využít kolejovou dopravu a vyhnout se cestám v okolí Úřadu vlády a Letenských sadů.

Podle krajských zástupců Agrární komory, které ČTK oslovila, se do Prahy chystají stovky zemědělců z jednotlivých regionů. Z krajů, které mají do hlavního města daleko, chtějí přijet zemědělci bez techniky. Například ze Zlínského kraje se jich plánuje zúčastnit asi 300, dalších 200 až 300 pojede z Jihomoravského kraje a z Vysočiny z každého z pěti okresů nejméně stovka.

Část zemědělců už 19. února demonstrovala před Ministerstvem zemědělství v Praze a protestní jízdou se stovkami traktorů částečně zablokovala magistrálu. Požadovali, aby česká vláda odstoupila od Green Dealu, tedy unijní Zelené dohody pro Evropu, jejímž cílem je dosáhnout klimatické neutrality sedmadvacítky do roku 2050. Agrární komora a Zemědělský svaz se ale od protestu distancovaly.

Hlavní zemědělské organizace se podílely na protestu 22. února proti byrokracii a ekologickým požadavkům v zemědělství či dovozu ze zemí mimo Evropskou unii. Stovky traktorů zpomalovaly dopravu ve městech, na hlavních silnicích a u hraničních přechodů.

Domů
Sdílet
Diskuse