Lifestylový obsah, který inspiruje, vzdělává i baví, najdeš na webu Refresher.
Články o módě, hudbě, sportu či jiných zajímavostech najdeš na webu Refresher. Čti rozhovory se zajímavými osobnostmi, otestuj se v kvízech, načerpej inspiraci, co sledovat, poslouchat nebo jaké trendy právě letí. Sleduj lifestylový obsah na webu Refresher.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na www.refresher.cz
🎫 Vyhraj lístky na festivaly: Grape, Sziget, Pohoda, Lovestream a další letní festivaly
Ilona Hobzová ČTK
20. března 2024 12:05
Čas čtení 1:11

Astronomické jaro začalo. Jarní počasí ale panuje v Česku už delší dobu

Kategorie:
Česko
Uložit Uložené
Astronomické jaro začalo. Jarní počasí ale panuje v Česku už delší dobu
Zdroj: Pixnio/PPD/volně k užití

Ve středu začalo astronomické jaro. Šest minut po čtvrté hodině ranní stanul přesně nad zemským rovníkem střed slunečního kotouče a nastala jarní rovnodennost.

Noc a den tak budou zhruba stejně dlouhé. Následně se bude den postupně prodlužovat do červnového letního slunovratu, kdy bude dvakrát delší než noc. Jarní počasí panuje v Česku už nějakou dobu, letošní únor byl s průměrnou teplotou 5,7 stupně teplejší než většina březnů v uplynulých šedesáti letech. Úterní nejvyšší teploty podle meteorologů vystoupají až k 15 stupňům.

20. března 2024 9:10 Čas čtení 0:55 Martínkova léčba zabrala. „Je to úplně jiný chlapeček,“ píší rodiče a podělili se o novinky Martínkova léčba zabrala. „Je to úplně jiný chlapeček,“ píší rodiče a podělili se o novinky

Datum jarní rovnodennosti nejčastěji vychází na 20. března. Dříve to bylo často 21. března, ale ve 21. století to bylo naposledy v roce 2011. Znovu bude 21. březen uveden jako začátek jara v roce 2102. Vzácně může astronomické jaro začít 19. března, což bylo naposledy v roce 1796 a zopakuje se to v roce 2048. Ke konci století se budou 19. a 20. březen jako první jarní dny vyskytovat podle astronomů stejně často. Střídání je způsobeno přestupnými roky.

Na rozdíl od astronomického jara má takzvané meteorologické jaro pevně stanovený začátek i konec. Začíná 1. března a končí posledním květnovým dnem. Vědci rozlišují i vegetační jaro, které připadá na dobu, kdy průměrné denní teploty vystoupí nad pět stupňů, a končí s nástupem průměrných denních teplot nad 15 stupňů Celsia.

19. března 2024 12:48 Čas čtení 0:39 Takhle vypadá otvírací doba během Velikonoc. Kdy vyrazit nakoupit? Takhle vypadá otvírací doba během Velikonoc. Kdy vyrazit nakoupit?

Na některých místech v zemi teploměry v uplynulých dnech vystoupaly na 15 stupňů nebo je i překonaly, čímž pokořily dosavadní teplotní rekordy. Například v pátek 15. března v Doksanech na Litoměřicku meteorologové naměřili 20,6 stupně a v Žatci a Plzni-Bolevci přes 19 stupňů. Teplotní rekordy v tento den padly na více než polovině ze zhruba 160 dlouhodobě měřicích stanic v Česku.

Letos kvůli vysokým teplotám vykvetly v Česku brzy, na přelomu února a března, i rané odrůdy meruněk a následně začaly vykvétat další. V současné době jsou stromy na jižní Moravě v plném květu. Podle bioklimatoložky z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR – CzechGlobe Lenky Bartošové meruňky vykvetly nejdříve za 61 let pozorování.

Domů
Sdílet
Diskuse