Lifestylový obsah, který inspiruje, vzdělává i baví, najdeš na webu Refresher.
Články o módě, hudbě, sportu či jiných zajímavostech najdeš na webu Refresher. Čti rozhovory se zajímavými osobnostmi, otestuj se v kvízech, načerpej inspiraci, co sledovat, poslouchat nebo jaké trendy právě letí. Sleduj lifestylový obsah na webu Refresher.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na www.refresher.cz
ČTK
22. dubna 2024 15:18
Čas čtení 2:02

Počet nádorů kůže podle odborníků přibývá. Kdy a kde se nechat zdarma vyšetřit?

Kategorie:
Česko
Uložit Uložené
Počet nádorů kůže podle odborníků přibývá. Kdy a kde se nechat zdarma vyšetřit?
Zdroj: Freepik/volně k použití

Rakovina kůže podle odborníků dál přibývá, v roce 2040 může být u mužů nejčastější a u žen druhá po nádoru prsu.

S prevencí nádoru, ale i jeho včasným zachycením mohou pomoci i mobilní aplikace. Odborníci to v pondělí řekli na tiskové konferenci k osvětové akci Stan proti melanomu, která dnes začíná v Praze. V dalších městech bude možné nechat si znaménka zdarma vyšetřit dermatologem i v květnu a červnu.

22. dubna 2024 11:19 Čas čtení 0:39 Pozor na běžné léky na bolest. Mohou vážně poškodit srdce, varuje lékařka Pozor na běžné léky na bolest. Mohou vážně poškodit srdce, varuje lékařka

„Pokud nezměníme svoje chování na slunci, v roce 2040 bude melanom u mužů nejčastějším nádorem a u žen druhým po nádorech prsu,“ uvedla dermatoložka Monika Arenbergerová. V současné době je u žen na pátém místě, u mužů na osmém. V roce 2022, ze kterého jsou poslední dostupná data, lékaři nově diagnostikovali melanom u asi 2800 lidí a u dalších 800 kožní nádor ve stadiu před zhoubným melanomem.

Lidé by se podle odborníků měli chránit ještě předtím, než nádor vznikne. „Prevencí je nepoužívat solária, neležet na sluníčku a neopalovat se aktivně, přes poledne nechodit na sluníčko vůbec,“ vypočetl způsoby prevence přednosta Dermatovenerologické kliniky 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice Královské Vinohrady v Praze Petr Arenberger.

Jako základní ochranu odborníci doporučují ochranné krémy s UV filtrem. Podle Arenbergera studie dokazují, že 90 procent nádorů kůže u lidí se světlou kůží souvisí s vlivem UV záření, jehož intenzita se v místě a čase mění. Právě jeho index v místě, kde pobývají, si lidé mohou ověřit s pomocí mobilní aplikace. Ta zároveň ukáže, jaké způsoby ochrany jsou v daném stupni vhodné. „Může být třeba i jen dvacet stupňů, ale UV index může být vysoký jako někde u moře,“ doplnila Arenbergerová s tím, že člověk sám riziko přesně určit nemusí.

20. dubna 2024 17:07 Čas čtení 1:04 Naděje na život pro Haničku. Mladou Češku postihl long covid, pomoct jí může sbírka Naděje na život pro Haničku. Mladou Češku postihl long covid, pomoct jí může sbírka

Lékaři varují, že přestože je 51 procent nádorů kůže odhaleno v časném stadiu, které se dá dobře léčit, stále každý rok zemře několik stovek lidí. Kvůli odkládání prevence v letech epidemie covidu-19 je jich více než v předcházejících letech, nádory se často objeví pozdě. Nejčastější jsou na trupu, ale zhruba 15 procent na méně viditelných místech, například ve vlasech, na rtech, uších nebo genitáliích. Také se sledováním znamének může podle Arenbergera pomoci mobilní aplikace. Pacienti si v ní svá znaménka pravidelně fotí a sledují jejich změny. Zatím je podle něj ale jenom v placené verzi a má poměrně vysokou falešnou pozitivitu.

Lidé, kteří na svém těle mají pigmentová znaménka, by si je podle odborníků měli nechat pravidelně vyšetřovat kožním lékařem. Některé zdravotní pojišťovny je svým pojištěncům plně hradí, jiné na ně přispívají zpětně z fondu prevence. Podle Arenbergera se pilotně bude testovat projekt, při němž by pomocí mobilu mohli znaménka svých pacientů prvotně vyšetřit i praktičtí lékaři.

Při preventivních kampaních, které se konají pravidelně v dubnu a květnu, jsou tato vyšetření zdarma. Poosmnácté stojí na Václavském náměstí v Praze Stan proti melanomu, akce začala dnes v 10:00 a na otevření čekalo ve frontě asi 400 lidí. Akce pokračuje ještě v úterý, 29. dubna v Brně na náměstí Svobody a 30. dubna v obchodním centru Avion v Ostravě.

V květnu budou akce Spolu proti melanomu pořádané Českou průmyslovou zdravotní pojišťovnou. Začnou 13. května v Opavě a postupně zamíří do Zlína, Prostějova, Olomouce, Liberce, Kladna, Plzně, Znojma, Jihlavy, Českých Budějovic, Písku, Třince, Havířova, Frýdku-Místku a 6. června do Ostravy.

Domů
Sdílet
Diskuse