Lifestylový obsah, který inspiruje, vzdělává i baví, najdeš na webu Refresher.
Články o módě, hudbě, sportu či jiných zajímavostech najdeš na webu Refresher. Čti rozhovory se zajímavými osobnostmi, otestuj se v kvízech, načerpej inspiraci, co sledovat, poslouchat nebo jaké trendy právě letí. Sleduj lifestylový obsah na webu Refresher.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na www.refresher.cz
Aneta Gospičová
20. června 2023 v 15:07
Čas čtení 2:08

Je to definitivní, Zuzana Čaputová už nebude znovu kandidovat na prezidentku. Přečti si celé její prohlášení

Kategorie:
Zahraničí
Uložit Uložené
Je to definitivní, Zuzana Čaputová už nebude znovu kandidovat na prezidentku. Přečti si celé její prohlášení
Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Slovenská prezidentka to oznámila v úterý prostřednictvím tiskového prohlášení.

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová v úterý oznámila, že nebude kandidovat v následujících prezidentských volbách, které Slováky čekají příští rok.

Zprávu oznámila prostřednictvím tiskového prohlášení, které se konalo v úterý odpoledne v Prezidentském paláci.

Prezidenta či prezidentku volí občané Slovenské republiky v přímých volbách tajným hlasováním na pět let. Kandidáty na prezidenta může navrhnout nejméně 15 poslanců Národní rady SR nebo občané na základě petice s nejméně 15 tisíci podpisy oprávněných voličů.

Ještě dříve se ale na Slovensku budou konat předčasné parlamentní volby, a to na podzim. Proto je pro mnoho politických stran a hnutí prozatím otázka prezidentské volby neaktuální.

20. června 2023 v 13:54 Čas čtení 3:17 Burleska z Třebíče boří český internet. Češi jsou zděšení, že děti zhlédly program pro dospělé. Kdo tady koho sexualizuje? (Glosa) Burleska z Třebíče boří český internet. Češi jsou zděšení, že děti zhlédly program pro dospělé. Kdo tady koho sexualizuje? (Glosa)
 Celý text prohlášení bez úprav:

Vážené občanky, vážení občané,

toto prohlášení je jedno z nejtěžších, jaké jsem v životě udělala a zřejmě i udělám.

Mám za sebou čtyři profesně i lidsky nejtěžší roky svého života a čeká mě pátý, který zřejmě nebude o nic lehčí.

Všichni víme, že poslední čtyři roky byly spojeny s mnoha krizemi, covidem, válkou na Ukrajině, energetickou krizí, rekordní inflací. Vykonávala jsem mandát se čtyřmi vládami za čtyři roky a na podzim jmenuji pátou.

Velmi si vážím důvěry všech vás, kteří ji vůči mně cítíte, a věřte mi, že si tento závazek důvěry plně uvědomuji. Nezklamat ji však znamená dělat tuto práci s plným nasazením a silami. Jinak by se mohlo stát, že prezidentský post bude sloužit mně, a ne já jemu a zemi.

Před oznámením tohoto svého rozhodnutí jsem musela odhadnout své síly na dalších, ode dneška potenciálně šest let. A po velmi poctivém zvažování dnes vím, že by těch sil na další mandát nebylo dost.

Dokončím tedy poslední rok svého mandátu a moje služba v této funkci bude naplněna. Dále se už o druhé volební období nebudu ucházet.

Co jsem vám před čtyřmi lety slíbila, tedy dokončením svého mandátu splním. I nadále se budu snažit být pilířem klidu, slušnosti, věcnosti a ústavnosti. Mrzí mě přitom, pokud zklamu ty, kteří očekávali i mou opětovnou kandidaturu.

Osud Slovenska ovšem samozřejmě nezávisí na jednom člověku. Moudří a empatičtí lidé s dostatkem energie vést Slovensko kandidovali v komunálních volbách, kandidují v parlamentních volbách a není důvod, aby tak nebylo i ve volbách prezidentských.

Samozřejmě pár slov tohoto prohlášení nemůže obsáhnout všechny nejhlubší důvody mého rozhodnutí, mezi které patří i ohled na mou rodinu. Přesto se ucházím o vaše pochopení a důvěru v tom, že jsem rozhodnutí zvažovala velmi poctivě a že důvody pro něj jsou opravdu silné.

Neberte, prosím, mé rozhodnutí nekandidovat jako důkaz toho, že se slušností se nedá uspět. Dají se s ní vyhrát volby, provádět mandát a zůstat přitom nejdůvěryhodnějším politikem. Slušnou a hodnotovou politiku porazí jen to, když jí přestaneme věřit. Já v ni pořád věřím. Mé rozhodnutí je rozhodnutím osobním, protože dostatek sil je to, co významně určuje kvalitu veřejné služby.

Svým rozhodnutím nekandidovat se nevzdávám ideálů ani důvěry v hodnoty, kterým jsem podřizovala celý svůj dosavadní profesní i osobní život. Demokracii a spravedlnosti na Slovensku jsem se snažila pomáhat před prezidentským mandátem, během něj a budu i po něm.

Nadále budu dělat svou práci s lidskostí a empatií, neboť je to práce pro lidi. I když právě za lidskost platíte vysokou cenu svou zranitelností.

Jsem ráda, že se během uplynulých čtyř let podařilo hodně dobrého, a věřím, že i v tom posledním roce svého mandátu udělám se svým týmem hodně užitečného pro Slovensko.
Domů
Sdílet
Diskuse