Lifestylový obsah, který inspiruje, vzdělává i baví, najdeš na webu Refresher.
Články o módě, hudbě, sportu či jiných zajímavostech najdeš na webu Refresher. Čti rozhovory se zajímavými osobnostmi, otestuj se v kvízech, načerpej inspiraci, co sledovat, poslouchat nebo jaké trendy právě letí. Sleduj lifestylový obsah na webu Refresher.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na www.refresher.cz
Rozdáváme lístky na letní festivaly
Veronika Dlesková
27. června 2023 14:19
Čas čtení 1:12

Nová zpráva o drogách v Česku: Po čem je největší poptávka a kde se látky nejvíc prodávají?

Kategorie:
Česko
Uložit Uložené
Nová zpráva o drogách v Česku: Po čem je největší poptávka a kde se látky nejvíc prodávají?
Zdroj: Pexels

Národní protidrogová centrála vydala výroční zprávu k aktuálním trendům v oblasti návykových látek. Podle jejích autorů pokračuje vývojová tendence nastavená v době covidu, kdy se většina nelegálního obchodu s drogami domlouvala přes internet.

Způsob prodeje návykových látek je tím, co se v posledních letech na trhu s drogami mění nejvíce. Covidová opatření ještě více urychlila nahrazení pouličního prodeje nabízením návykových látek na darknetových či clernetových webových stránkách. 

Prodej návykových látek přes internet je pro mnoho uživatelů i dodavatelů pohodlnější a bezpečnější než klasický model prodeje na ulici. Takováto distribuce má mnoho výhod, mezi něž se řadí například anonymita nebo relativní snadnost a široká nabídka nákupu návykových látek.

Podle výroční zprávy Národní protidrogové centrály je látka po realizaci virtuálního prodeje často zasílána prostřednictvím zásilkových nebo kurýrních společností. Platby jsou pak prováděny prostřednictvím kryptoměn. 

  • Darknet je skrytá část internetu, která je nepřístupná skrze tradiční internetové prohlížeče. Je šifrovaná a pro přístup do ní potřebuješ speciální software.
  • Clearnet je pak opakem darknetu. Jedná se o volně přístupnou část internetu, která může být monitorována (ať už hackery, nebo třeba státními institucemi).

V posledních letech sledují kriminalisté nárůst prodeje návykových látek v aplikaci Telegram. Do roku 2021 přitom byla aktivita na této platformě zanedbatelná a většina prodeje uskutečněného prostřednictvím internetu probíhala na darknetu.

Konkrétně síť TOR (darknet), jejíž oblíbenost byla mezi prodejci nelegálních substancí vysoká, zažívá v posledních letech úpadek. Trend virtuálních tržišť na darknetu v současné době udržují téměř výhradně velkovýrobci návykových látek z Nizozemska. 

27. června 2023 13:08 Čas čtení 0:35 Video: Policie zadržela 14 lidí kvůli nelegální migraci z Turecka. Podívej se, jak vypadal zásah Video: Policie zadržela 14 lidí kvůli nelegální migraci z Turecka. Podívej se, jak vypadal zásah

Mezi Čechy je nejrozšířenější pervitin a konopí

Největší poptávka je v aplikaci Telegram po látkách jako kokain, metamfetamin (pervitin), MDMA, marihuana či léčiva s antidepresivními účinky. V Česku nadále převažuje poptávka po metamfetaminu a konopných drogách. 

Na úrovni dosud legálních návykových látek je v populaci velmi rozšířená konzumace kratomu a hexahydrocannabinolu (HHC). Mezi dětmi pokračoval v roce 2022 trend zneužívání nikotinových sáčků a dalších různých variant ne-tabákových produktů, které nebyly legislativně regulovány.

Výroční zprávu vydává Národní protidrogová centrála u příležitosti Mezinárodního dne boje proti drogám a nezákonnému obchodu s nimi, který si připomínáme 26. června. 

Domů
Sdílet
Diskuse