Lifestylový obsah, který inspiruje, vzdělává i baví, najdeš na webu Refresher.
Články o módě, hudbě, sportu či jiných zajímavostech najdeš na webu Refresher. Čti rozhovory se zajímavými osobnostmi, otestuj se v kvízech, načerpej inspiraci, co sledovat, poslouchat nebo jaké trendy právě letí. Sleduj lifestylový obsah na webu Refresher.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na www.refresher.cz
ČTK
29. července 2023 v 10:32
Čas čtení 2:05

Zemřela Jana Šulcová, herecká hvězda ze S tebou mě baví svět

Kategorie:
Česko
Uložit Uložené

Ve věku 76 let v pátek v podvečer zemřela herečka Jana Šulcová. V 70. a 80. letech byla populární zejména v televizních seriálech Byl jednou jeden dům a My všichni školou povinní, výraznou roli dostala v komedii S tebou mě baví svět.

Jana Šulcová hrála většinou kladné postavy, se kterými se diváci mohli ztotožnit. V 70. letech to byly romantické a sympatické dívky, v 80. letech pak role maminek, jako například v seriálu Tajemství proutěného košíku nebo My všichni školou povinníČTK o úmrtí informovala její dcera Rozálie Víznerová.

Po roce 1989 se herečka před kamerou objevovala jen málo, a to spíš v televizi. Výraznější příležitost jí poskytl režisér Ondřej Trojan ve filmu Občanský průkaz (2010), kde hrála ředitelku školy. A poté také Jan Prušinovský ve filmu Kobry a užovky.

Filmová maminka

Na Šulcovou v pátek vzpomínali dva herci Jaromír Nosek a Kryštof Hádek, kterým oběma hrála matku. „Ona byla můj úplný miláček, moc si jí vážím. Viděl jsem ji naposled před třemi lety při natáčení filmu Daria, když mi hrála maminku, a byla úplně perfektní. Měl jsem to štěstí s ní hrát dvakrát, podruhé v televizním seriálu Vyprávěj, kde to také byla strašně příjemná spolupráce,“ řekl ČTK Jaromír Nosek.

10. května 2024 v 16:00 Čas čtení 3:47 Příběh Američanky, která se 12 let nepohnula z gauče: Když ji záchranáři našli, části jejího těla se „roztékaly“ do matrace Příběh Američanky, která se 12 let nepohnula z gauče: Když ji záchranáři našli, části jejího těla se „roztékaly“ do matrace

V oceňovaném filmu Kobry a užovky ztvárnila Šulcová alkoholickou matku nezodpovědného Kobry v podání Kryštofa Hádka. „Moc na to vzpomínám, pro mě to bylo vzácné setkání. Znal jsem ji jako dítě z různých filmů a najednou jsme spolu mohli hrát. Ta spolupráce byla bezvadná, myslím, že jsme si docela sedli, byla zábavná a mimo záběry jsme si notovali. Ale od premiéry toho filmu v roce 2015 už jsme se nepotkali ani při práci, ani soukromě,“ uvedl Hádek.

Ve filmu S tebou mě baví svět se s Šulcovou setkal herec Pavel Nový, který v něm hrál postavu zvukaře Pepy. „Byla hlavně dobrý člověk. A nenatočila jen S tebou mě baví svět. Škoda, že jsme se v poslední době už nemohli potkat. Chtěli jsme se s ní s dětmi setkat, ale už se to nepovedlo. Je tu s námi,“ napsal ČTK Nový.

Jana Šulcová.
Jana Šulcová. Zdroj: Filmové studio Barrandov

„Pauzu jsem měla, jen když se narodily děti“

Členkou Městských divadel pražských se Šulcová stala v roce 1969 ještě během studia DAMU. Ve stejné době mohli její tvář zaznamenat také filmoví a televizní diváci a divačky, třeba v jednom z dílů krimiseriálu Hříšní lidé města pražského. Před kamerou i v divadle šla z role do role. „Pauzu jsem měla, jen když se narodily děti... Točila jsem hodně, ale nikdy ne tak, abych zanedbala děti,“ vzpomínala před několika lety bývalá manželka herce Oldřicha Víznera, s nímž má dvě dcery. Manželství se koncem 80. let rozpadlo. Později v pořadu 13. komnata přiznala potíže se závislostí na alkoholu.

3. května 2024 v 16:55 Čas čtení 1:36 Česká Wikipedie slaví narozeniny, je 28. nejobsáhlejší na světě. Co dalšího o ní (ne)víš? Česká Wikipedie slaví narozeniny, je 28. nejobsáhlejší na světě. Co dalšího o ní (ne)víš?

Z Městských divadel pražských odešla v roce 1992 na volnou nohu. Odchod z divadla i méně příležitostí před kamerou ji nasměrovaly k dabingu. Její hlas mohli televizní diváci slyšet například v kriminálním seriálu o poručíku Columbovi nebo v sérii o všetečné spisovatelce vyšetřující zločiny To je vražda, napsala. Časem ale Šulcové přestal současný způsob výroby českého znění vyhovovat.

Později hostovala například v pražském Divadle bez zábradlí a spolupracovala s divadelními agenturami. Postupně se ale začaly ozývat zdravotní problémy, několikrát upadla a skončila i v nemocnici. Těžce nesla také pandemii koronaviru, která ji na několik měsíců prakticky uvěznila v jejím domě a podobně jako další herce i připravila o práci.

Domů
Sdílet
Diskuse