Lifestylový obsah, který inspiruje, vzdělává i baví, najdeš na webu Refresher.
Články o módě, hudbě, sportu či jiných zajímavostech najdeš na webu Refresher. Čti rozhovory se zajímavými osobnostmi, otestuj se v kvízech, načerpej inspiraci, co sledovat, poslouchat nebo jaké trendy právě letí. Sleduj lifestylový obsah na webu Refresher.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na www.refresher.cz
Kateřina Viková
1. srpna 2023 v 18:55
Čas čtení 1:26

Ministr Jurečka použil do příspěvku o zneužívání sociálních dávek fotku Roma. Stereotypizace a stigmatizace, říká Miko

Kategorie:
Česko
Uložit Uložené
Ministr Jurečka použil do příspěvku o zneužívání sociálních dávek fotku Roma. Stereotypizace a stigmatizace, říká Miko
Zdroj: Úřad vlády ČR

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) použil na Instagramu grafiku, v níž jako člověka, který zneužívá sociální dávky a nepracuje, použil fotku Roma. Podle serveru Romea to napomáhá šíření stereotypů, které menšinu stigmatizují.

Příspěvek měl být součástí kampaně za zjednodušení systému státních dávek, sloučení některých z nich a zakročení proti jejich zneužívání. Podle ředitele organizace RomanoNet Michala Mika, kterého cituje server Romea, tak napomáhá šíření stereotypů, které stigmatizují romskou komunitu. To ale ministr Jurečka odmítá. 

1. srpna 2023 v 18:15 Čas čtení 2:21 Jitku od dětství zneužíval soused. Nevěřila jí rodina ani policie (Hlubiny) Jitku od dětství zneužíval soused. Nevěřila jí rodina ani policie (Hlubiny)

„Kdo se snaží podvádět nebo je zdravý a nechce pracovat, na toho si posvítíme. Je mnohem lepší více podporovat pracující rodiče a vše jim zjednodušit než ty, kteří chtějí jen žít z práce ostatních,“ píše na Instagramu u grafiky s romským mužem z demonstrace v Brně. „Takže třeba slavný ‚pán s pivem‘ dožadující se dávek na demonstracích proti vládě a Ukrajincům by měl zbystřit a najít si rychle řádné živobytí,“ dodává ministr v popisku příspěvku, který už je ze sociální sítě smazaný.

Muž mluvil s médii během pietního aktu, jenž proběhl k uctění památky mladého Roma Nikolase, který zemřel po potyčce na přehradě v Brně. Muž na videu říká, že úředníci na úřadech nestíhají svou práci kvůli ukrajinským uprchlíkům. „Čekáme na peníze třeba 4 měsíce. A z čeho máme žít?“ ptá se muž a tento jeho výrok obletěl internet.

Jurečka šíří škodlivé předsudky, zní ze serveru Romea

„Namísto řešení základních příčin chudoby a sociálního vyloučení ministr Marian Jurečka svými aktivitami na sociálních sítích šíří škodlivé stereotypy, které romskou populaci dále stigmatizují,“ uvedl pro server Romea Michal Miko, ředitel organizace RomanoNet.

1. července 2024 v 8:00 Čas čtení 7:17 Navštívili jsme „první no-go zónu v Česku“. Adresa Mojžíř je pro člověka horší než zápis v rejstříku Navštívili jsme „první no-go zónu v Česku“. Adresa Mojžíř je pro člověka horší než zápis v rejstříku

Problematické je podle něj to, že Romy jako komunitu ztotožnil se závislostí na sociálních dávkách. Vyjádřil proto obavu, že změny v systému dávek budou fungovat spíše jako opatření ke kontrole Romů. „Tímto ministr posiluje pouze negativní vnímání celé komunity a posiluje předsudky a diskriminaci vůči Romům,“ dodal Miko.

 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu
 
 
 

Příspěvek sdílený Marian Jurečka (@marianjurecka)

Jurečka se ale brání. „Žádné stereotypy nepodporuji, ve svých vyjádřeních opakovaně hájím menšiny v ČR. Opakovaně jsem se vymezil vůči útokům, které byly v minulosti i vůči romské komunitě. Ale zároveň nebudu mlčet, když někdo v produktivním věku, s pivem v ruce, křičí veřejně, že mu údajně Ukrajinci brzdí jeho dávky! Není to pravda!“ uvedl pro server Romea.

Domů
Sdílet
Diskuse