Lifestylový obsah, který inspiruje, vzdělává i baví, najdeš na webu Refresher.
Články o módě, hudbě, sportu či jiných zajímavostech najdeš na webu Refresher. Čti rozhovory se zajímavými osobnostmi, otestuj se v kvízech, načerpej inspiraci, co sledovat, poslouchat nebo jaké trendy právě letí. Sleduj lifestylový obsah na webu Refresher.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na www.refresher.cz
ČTK
30. října 2023 16:50
Čas čtení 1:03

Převod peněz jen pomocí telefonního čísla. Česká národní banka spouští nový registr

Kategorie:
Česko
Uložit Uložené
Převod peněz jen pomocí telefonního čísla. Česká národní banka spouští nový registr
Zdroj: Unsplash/Yura Fresh

Registr umožní párovat čísla účtu s telefonními čísly.

Česká národní banka (ČNB) v pondělí spouští registr, který umožní bankám zprovoznit službu, kdy pro poslání peněz bude stačit telefonní číslo příjemce. Banky budou mít přístup do registru od pondělí. Služba by měla být lidem, kteří o ni projeví zájem, dostupná v listopadu. Nový systém by měl podle centrální banky zjednodušit převádění peněz.

Zjednodušení plateb a omezení chyb

Registr umožní párovat čísla účtu s telefonními čísly. K jednomu číslu účtu bude možné přiřadit několik telefonních, například pro rodinu, která využívá společný bankovní účet. Naopak k jednomu telefonnímu číslu bude možné přiřadit pouze jeden účet. Limit pro jednotlivé platby bude 5000 korun, při posílání peněz by se mělo plátci vždy zobrazit jméno majitele účtu, na který obnos převádí.

28. října 2023 17:00 Čas čtení 0:11 KVÍZ: Správná volba! Pamatuješ si české reklamní slogany? KVÍZ: Správná volba! Pamatuješ si české reklamní slogany?

ČNB na přípravě služby spolupracuje s Českou bankovní asociací. Zájem o provozování služby vyjádřilo zatím devět bank. Registr telefonních čísel bude spravovat ČNB. Služba bude dostupná těm klientům bank, kteří o ni aktivně projeví zájem.

 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu
 
 
 

Příspěvek sdílený ČT24 (@ct24zive)

Nová služba by měla podle ČNB zjednodušit a zrychlit platební styk a pomoct k omezení chyb, kterých se někdy klienti dopouštějí při zadání chybného čísla účtu nebo kódu banky. Centrální banka zároveň slibuje maximální zabezpečení systému. „I s ohledem na nedávné kybernetické útoky na finanční instituce v ČR klademe nejvyšší důraz na zabezpečení všech plateb,“ uvedla ČNB.

26. října 2023 11:00 Čas čtení 4:51 Nevíš, co číst na podzim? Redakce Refresheru ti přináší tipy na knihy Nevíš, co číst na podzim? Redakce Refresheru ti přináší tipy na knihy

Centrální banka doporučuje, aby lidé posílali peníze vždy pouze těm příjemcům, které znají a kterým důvěřují. Klienti by měli být zejména obezřetní při nevyžádaných žádostech o peníze, které mohou být podvodné. ČNB varovala, že se zrychlováním plateb se také zkracuje doba, za kterou mohou lidé o své peníze přijít.

Anketa:
Využiješ novou službu?
Jasně, určitě to bude super jednoduché.
Tohle není nic pro mě.
Jasně, určitě to bude super jednoduché.
80 %
Tohle není nic pro mě.
20 %
Domů
Sdílet
Diskuse